Yaşadığım Boğaziçi

İffet Evin, bütün ömrünü Boğaziçi’nde geçirmiş eski bir İstanbul hanımefendisi. Çocukluğundan başlayarak “sevgili Boğaziçi”ne dair hatırladığı, yaşadığı her şeyi, kimilerini öyküleştirerek o güzel üslubuyla kağıda kaleme döküyor. Bu kitap ne anı ne de bir öykü kitabı.
İffet Evin, bütün ömrünü Boğaziçi’nde geçirmiş eski bir İstanbul hanımefendisi. Çocukluğundan başlayarak “sevgili Boğaziçi”ne dair hatırladığı, yaşadığı her şeyi, kimilerini öyküleştirerek o güzel üslubuyla kağıda kaleme döküyor. Bu kitap ne anı ne de bir öykü kitabı. Bu kitap kuşların, böceklerin, ağaçların, meyvelerin, balıkların, güneşin, rüzgârın, renklerin, ışıkların kitabı. Yaşadığım Boğaziçi’nde her şey gerçek, her şey elinizi uzatsanız dokunacakmışcasına canlı ve sıcacık... Ahşap yalılar, iskeleler, renk renk çektiriler, bostanlar, kayıklar, maşlahı ile yüzen hanımefendiler, yalıçapkınları, karabataklar, Şirket-i Hayriye vapurları... Kısaca, Boğaziçi’nde eskiye dair, bugün içimiz burkularak hatırladığımız ne kadar güzel şey varsa, onların anısına yazılmış bir kitap Yaşadığımız Boğaziçi.
1916 yılında İstanbul'da doğdu. Yazı hayatına Arnavutköy Amerikan Kız Koleji öğrencisiyken Prof. Dr. Hakkı Baltacıoğlu'nun çıkardığı Yeni Adam dergisine denemeler yazarak ve çeviriler yaparak başlamış, 1940-43 yılları arasında aynı dergide "Taş Ocakları" serisini ve seyahat notlarını yayımlamıştır. 1934-1938'lerde Ulus gazetesinde hikaye ve çevirileri basılmış,1940-44 yılları arasında ise İzmir'de çıkan Anadolu Gazetesi'nde çalışmış, günlük "Dağarcık" ve "Boğaziçi Mektupları" sütunlarını yazmıştır. İlk kitabı Boğaziçi Çocukları 1944 yılında yayımlanmıştır. Kolejden sonra İstanbul ve Viyana Konservatuarları'nda bir süre piyano öğrencisi olan İffet Evin, 1945-1960 yılları arasında zamanının büyük bir kısmını müziğe adayarak çeşitli yerlerde konserler vermiştir.

Kitabın Adı Yaşadığım Boğaziçi
ISBN 9789754700817
Yayın No İletişim - 548
Dizi İstanbul - 29
Alan Klasik Türkiye Edebiyatı, Tarih
Sayfa 193 sayfa
En 160 mm
Boy 230 mm
Perakende Satış Fiyatı 13,89 TL
Baskı 1. baskı - Temmuz 1999
Yazar İffet Evin
Dizi Kapak Tasarımı Ümit Kıvanç
Kapak Fatoş Gencosman
Kapak Fotoğrafı Ara Güler
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Sait Kızılırmak
Dizgi Maraton Dizgievi
Cilt Sena Ofset, Şefik Matbaası
Baskı Şefik Matbaası