Türkiye’de Radikalleşme, Örgütleme, Lojistik
IŞİD Ağları

Doğu Eroğlu, IŞİD içinde örgütlenen kişilerle söyleşi yapıp, aileleriyle görüşüp, radikalleşmenin yaşandığı sıcak noktaları inceleyip, bu mahallelerde yaşayanların gözlemlerini derleyip, haklarında dava açılanların dosyalarında yer alan iddiaları değerlendirip, bu bilgileri daha da derinleştirerek, bir Türkiye IŞİD’i örgütlenmesini ortaya çıkarıyor.

IŞİD Ağları, Türkiye’de 2014-2016 arasında IŞİD ve İslâm Devleti markası altında yürütülen radikalleşme, örgütleme ve lojistik faaliyetlerini etraflı biçimde inceliyor. Yerellerde kimi zaman tarihsel el-Kaide ağlarından gelen ilişkiler, kimi zaman da konjonktürel veya rastlantısal iş birlikleriyle ortaya çıkan yapılanmalara ışık tutuyor. Aynı zamanda Türkiye içinde, İslâm Devleti bürokrasisinin yönlendirmesiyle faaliyet göstermiş kurumları, bu kurumlar tarafından yürütülmüş tıbbi yardım şebekelerini, sınır geçiş trafiği ile silah ve patlayıcı sevkiyatlarını araştırıyor.

Doğu Eroğlu, IŞİD içinde örgütlenen kişilerle söyleşi yapıp, aileleriyle görüşüp, radikalleşmenin yaşandığı sıcak noktaları inceleyip, bu mahallelerde yaşayanların gözlemlerini derleyip, haklarında dava açılanların dosyalarında yer alan iddiaları değerlendirip, bu bilgileri daha da derinleştirerek, bir Türkiye IŞİD’i örgütlenmesini ortaya çıkarıyor. İslâm Devleti oluşumunun Suriye ve Irak’ta çözülmesinin Türkiye’de Selefi cemaatini ortadan kaldırmadığına dikkat çekiyor.

1987 İstanbul doğumlu. ODTÜ İktisat Bölümü’nde lisans eğitimi alan Eroğlu, 2011’de Cumhuriyet gazetesi Ankara bürosunda stajyer muhabir olarak gazeteciliğe başladı. 2012-2013’te, çevrimiçi yayınlanan, insan hakları ihlalleri tanıklıklarını aktaran Türkiye’den Şiddet Hikâyeleri çalışmasının editörlüğünü yaptı. Ocak 2013’te BirGün gazetesi Pazar Eki için makaleler yazmaya ve mülakatlar yapmaya başlayan Eroğlu, Haziran 2013’ten 2017’ye dek aynı gazetede tam zamanlı muhabir olarak çalıştı; politik ekoloji, temel insan hakkı ihlalleri, çatışma, radikalleşme ve cihat hareketleri üzerine yazdı. 2015 yılında Columbia University in the City of New York İnsan Hakları Araştırmaları Enstitüsü’nde misafir araştırmacı olarak bulunan, makaleleri Ayrıntı Dergi, Kolektif Dergi, Yeni Harman, Newsweek Europe gibi süreli yayınlar ile Diken.com.tr, Vice ve al-Monitor gibi çevrimiçi mecralarda yayınlanan Eroğlu bağımsız araştırmacı muhabir olarak çalışmaktadır.

Üst Başlık Türkiye’de Radikalleşme, Örgütleme, Lojistik
Kitabın Adı IŞİD Ağları
ISBN 9789750524608
Kapak Doğu Eroğlu, 23 Ocak 2015’te Cumhuriyet gazetesi ve Charlie Hebdo’yu protesto etmek için Ankara Hacıbayram’da düzenlenen eylemden bir görüntü.
Yayın No İletişim - 2660
Dizi Bugünün Kitapları - 233
Alan Politika/Siyaset
Sayfa 488 sayfa
En 150 mm
Boy 215 mm
Ağırlık 500 gr
Perakende Satış Fiyatı 328,00 TL
Baskı 2. baskı - Kasım 2018 (1. baskı - Ağustos 2018)
Yazar Doğu Eroğlu
Editör Ahmet İnsel
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Remzi Abbas
Dizin Berkay Üzüm
Baskı Ayhan Matbaası
Cilt Güven Mücellit