IŞİD Tuzağı

Uluslararası siyaset gündeminin merkezini tutan ve yarattığı şok dalgalarıyla küresel kamuoyunu altüst eden bir mesele hakkında, aydınlatıcı bir eser...

Uluslararası siyaset gündeminin merkezini tutan ve yarattığı şok dalgalarıyla küresel kamuoyunu altüst eden bir mesele hakkında, aydınlatıcı bir eser...

Yakın zamana kadar adı sanı duyulmamış bir örgüt olan IŞİD ya da diğer adıyla İslâm Devleti, 2014 başlarında uluslararası gündeme kanlı ve sansasyonel bir giriş yaptı. Örgüt, çok kısa bir zamanda kendisini Ortadoğu’nun yeni bir oyuncusu olarak dayatarak, Irak ve Suriye’de geniş bir bölgeyi denetimi altına aldı. Bugün, bir yandan ciddi finansal kaynaklara hükmederken, diğer yandan dünyanın her yerinden sempatizan ve yandaş bulan cihatçı ordusuyla korku ve dehşet saçmaya devam ediyor.

Ortadoğu uzmanı tarihçi Pierre-Jean Luizard, bu kitapta İslâm Devleti’nin şaşkınlık yaratan başarısının altında yatan sebepleri anlamaya çalışırken, Batılı güçlerin, örgütün onları kendi savaşının içine çekerek hazırladığı bu tuzağa neden ve nasıl düştüklerini açıklıyor. Güncel olayları anlaşılır kılmak için sürecin tarihî arka planına odaklanan yazar, Amerika’nın Irak’ı işgaline, Arap Baharı’nın ortaya çıkış dinamiklerine, nihayet İngiliz ve Fransız mandalarıyla kurulan Arap devletlerinin uzun tarihine uzanıyor.

1954’te Paris’te doğdu. Ortadoğu uzmanı, tarihçi, CNRS’de (Centre Nationale de la Recherche Scientifique - Ulusal Bilimsel Araştırmalar Merkezi) araştırma direktörüdür. Uzmanlık alanları özellikle Irak, Suriye ve Lübnan’ı kapsamaktadır. IŞİD Tuzağı’yla jeopolitika dalında en iyi kitaba verilen 2015 Prix Brienne’e değer görüldü.
Kitabın Adı IŞİD Tuzağı
Orijinal Adı Le piège Daech. L’état islamique ou le retour de l'Histoire
ISBN 9789750523373
Yayın No İletişim - 2265
Dizi Bugünün Kitapları - 197
Alan Politika/Siyaset
Sayfa 119 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 114 gr
Perakende Satış Fiyatı 25,00 TL
Baskı 2. Basım 1. baskı - Şubat 2018
Yazar Pierre-Jean Luizard
Çeviren Yasemin Özden Charles
Editör Bahar Siber
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Ayla Karadağ
Baskı Sena Ofset
Cilt Güven Mücellit