Eski İstanbul Meyhaneleri

Bizim meyhalerimiz vardı, diye başlıyor Vefa Zat… Gramofonlu, teldolaplı, sinekkapanlı, biraz salaş ama içten, farklı dünyaların resmedildiği meyhaneler. Eski İstanbul Meyhaneleri bizi, bir yandan Aksaray´ın eski sokaklarında sosyal tarih turuna çıkarırken, diğer yandan da anason kokuları, farklı şarap tatları içeren keyifli bir hikâyeye çağırıyor.
Bizim meyhalerimiz vardı, diye başlıyor Vefa Zat… Gramofonlu, teldolaplı, sinekkapanlı, biraz salaş ama içten, farklı dünyaların resmedildiği meyhaneler. Eski İstanbul Meyhaneleri bizi, bir yandan Aksaray´ın eski sokaklarında sosyal tarih turuna çıkarırken, diğer yandan da anason kokuları, farklı şarap tatları içeren keyifli bir hikâyeye çağırıyor. Daha önce Eski İstanbul Barları ve Adabıyla Rakı ve Çilingir Sofrası kitaplarıyla tanınan Vefa Zat, İstanbul´un o dönemde yerleşik içki adabına dair deneyimlerini yine `meslekî` ciddiyetle aktarıyor. `Uskumrunun perhizi fazla kaçırmış zarif hatunu` çirozdan geleneksel çilingir soframıza, gurmelik felsefesinden loş şarapevlerine, Baba Hasan´dan Cüce Simon´a, Taksim´den Samatya´ya, esnaf meyhanelerinden balıkçı meyhanelerine değin uzanan bir zenginlik içinde…

1941’de İzmir’de doğdu. 15 yaşındayken “barboy” olarak çalışmaya başladığı İstanbul Hilton Oteli’nden “bar supervisor” ünvanıyla emekli oldu. THY’de iki yıl eğitmenlik yaptı, Özel Turizm ve Otelcilik Lisesi’nde “Servis-Bar” ve “İçki Yapımı Teknolojisi” dersleri verdi. İnönü’den Bayar’a, Kraliçe Elizabeth’ten De Gaulle ve Şah Rıza Pehlevi’ye kadar birçok “tarihî” isme servis yapan Vefa Zat, Uluslararası Barmenler Kulübü ve Barmenler Derneği Onur Kurulu üyesi. Kariyerinde “Huzur”, “Golden Martini”, “Banana Sour”, “Apple Punch”, “Eggnog” gibi özgün kokteyller bulunan Vefa Zat’ın bugüne kadar Şerefe ve Uluslararası Kokteyller adlı iki kitabı yayımlandı. Zat, Mayıs 2019'da hayatını kaybetti.

Kitabın Adı Eski İstanbul Meyhaneleri
ISBN 9789754709988
Yayın No İletişim
Dizi İstanbul - 38
Alan Tarih
Sayfa 248 sayfa
En 160 mm
Boy 230 mm
Perakende Satış Fiyatı 18,52 TL
Baskı 1. baskı - Mayıs 2002
Yazar Vefa Zat
Editör Bağış Erten
Dizi Kapak Tasarımı Ümit Kıvanç
Kapak Utku Lomlu
Kapak Resmi Pavli Moshakis
Uygulama Çiğdem Dilbaz
Düzelti Eray Zat
Dizgi Maraton Dizgievi
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset