Eski İstanbul Barları

Bir meslek erbabından, saçlarını bar tezgâhlarında ağartmış Vefa Zat’tan eski İstanbul’un ‘içkili mekânlar’ının tarihi. Bir dönemin “eğlence” ve “içki” kültürünü anlatan, “bir tane daha lütfen” tadında yazılmış bir kitap. Eski İstanbul Barları’nda ‘Cafe chantan’larda dolaşıp, ‘bira garden’larda bardağınızdaki köpüğü yudumlayabilir ya da oryantalle striptizin içkiyle buluştuğu dönemin ünlü bar-pavyonlarına bir göz atabilirsiniz.
Bir meslek erbabından, saçlarını bar tezgâhlarında ağartmış Vefa Zat’tan eski İstanbul’un ‘içkili mekânlar’ının tarihi. Bir dönemin “eğlence” ve “içki” kültürünü anlatan, “bir tane daha lütfen” tadında yazılmış bir kitap. Eski İstanbul Barları’nda ‘Cafe chantan’larda dolaşıp, ‘bira garden’larda bardağınızdaki köpüğü yudumlayabilir ya da oryantalle striptizin içkiyle buluştuğu dönemin ünlü bar-pavyonlarına bir göz atabilirsiniz. Dilerseniz İstanbul’un ilk ‘enternasyonel’ otellerinin barlarına ‘takılan’ ünlü kişi ve ilginç kişiliklerinin sohbetlerine kulak kabartabilirsiniz. Okurların Âdâbıyla Rakı ve Çilingir Sofrası adlı kitabıyla tanıdığı Vefa Bey, dönemin popüler kokteyl tarifleriyle zenginleştirdiği bu kitabında hem meslek erbablarına hem de ‘ehlikeyifler’e hitap ediyor.

1941’de İzmir’de doğdu. 15 yaşındayken “barboy” olarak çalışmaya başladığı İstanbul Hilton Oteli’nden “bar supervisor” ünvanıyla emekli oldu. THY’de iki yıl eğitmenlik yaptı, Özel Turizm ve Otelcilik Lisesi’nde “Servis-Bar” ve “İçki Yapımı Teknolojisi” dersleri verdi. İnönü’den Bayar’a, Kraliçe Elizabeth’ten De Gaulle ve Şah Rıza Pehlevi’ye kadar birçok “tarihî” isme servis yapan Vefa Zat, Uluslararası Barmenler Kulübü ve Barmenler Derneği Onur Kurulu üyesi. Kariyerinde “Huzur”, “Golden Martini”, “Banana Sour”, “Apple Punch”, “Eggnog” gibi özgün kokteyller bulunan Vefa Zat’ın bugüne kadar Şerefe ve Uluslararası Kokteyller adlı iki kitabı yayımlandı. Zat, Mayıs 2019'da hayatını kaybetti.

Kitabın Adı Eski İstanbul Barları
ISBN 9789754703030
Yayın No İletişim - 561
Dizi İstanbul - 31
Alan Tarih
Sayfa 186 sayfa
En 160 mm
Boy 230 mm
Ağırlık 288 gr
Perakende Satış Fiyatı 19,44 TL
Baskı 2. baskı - Ekim 2002 (1. baskı - Eylül 1999)
Yazar Vefa Zat
Kapak Fatoş Gencosman
Arka Kapak Fotoğrafı Ara Güler
Dizgi Remzi Abbas
Uygulama Çiğdem Dilbaz
Düzelti Sait Kızılırmak
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset