Depresyon
Hüzünden Melankoliye

Depresyon... Ilık bir hüzünden melankolinin kopkoyu karanlığına uzanan değişik tonlardaki o bildik duygu... Onunla tanışmayanımız yok gibi. Çünkü onun çağında yaşıyoruz. Sokaklarımızda dolaşıyor, evlerimize girip çıkıyor.
Depresyon... Ilık bir hüzünden melankolinin kopkoyu karanlığına uzanan değişik tonlardaki o bildik duygu... Onunla tanışmayanımız yok gibi. Çünkü onun çağında yaşıyoruz. Sokaklarımızda dolaşıyor, evlerimize girip çıkıyor. Bu küçük kitap, özel yaşantılardan ruhbilimin verilerine ve beynin işlevlerine uzanan bir aralıkta, bu ruhsal bozukluğun o kalın perdesini aralamaya çalışıyor. Kimi öyküleri okurken, zaman zaman yaşamdan vazgeçme noktasına varan umutsuzluk ve karamsarlıkla sarsılacak, sözkonusu duyguların altında yatan zihinsel süreçleri yakından tanıyacaksınız. Ve en önemlisi, bu karanlık dünyayı aydınlatacak kimya ve biyolojinin sağladığı imkanları ve çağdaş ruh hekimliğinin depresyona giren kişiye nasıl yardım ettiğini öğreneceksiniz.
Levent Mete 1958 İzmir doğumlu. Hacettepe Tıp Fakültesi mezunu. Psikiyatri doçenti. Şizofreni: En Uzak Ülke (1989) ve Depresyon: Hüzünden Melankoliye (1999) adlı kitapları ile ilk romanı Aşk Romanları Yazan Adam (2000) İletişim Yayınları tarafından yayımlandı. Sokaktan Geçen Dünya (5us Yayınları, 2002) adlı bir deneme kitabı var.
Kitabın Adı Depresyon
Alt Başlık Hüzünden Melankoliye
ISBN 9789754701678
Yayın No İletişim - 540
Dizi Başvuru - 6
Alan Psikoloji
Sayfa 128 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 100 gr
Perakende Satış Fiyatı 11,39 TL
Baskı 3. baskı - Ekim 2003 (1. baskı - Haziran 1999)
Yazar Levent Mete
Dizi Yayın Yönetmeni Mustafa Bayka
Yayın Danışmanı Ahmet İnsel
Dizi Kapak Tasarımı Ümit Kıvanç
Kapak Fatoş Gencosman
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Metin Pınar
Kapak Resmi Edward Munch
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset