Demokratikleşme Sürecinde Ordu
Silahlı Kuvvetlerin Demokratik Reformu Üzerine Düşünceler

Juvenal, “Quis custodiet ipsos custodes?”, yani “muhafızların muhafızlığını kim yapacak?” diye sorarak sivil hükümetler ve silahlı kuvvetler arasındaki temel meseleye neredeyse 20 yüzyıl önce işaret ediyordu.
Juvenal, “Quis custodiet ipsos custodes?”, yani “muhafızların muhafızlığını kim yapacak?” diye sorarak sivil hükümetler ve silahlı kuvvetler arasındaki temel meseleye neredeyse 20 yüzyıl önce işaret ediyordu. Ordu ve siviller arasında devam eden gerilim o zamandan günümüze kadar sürüyor: Toplumun, kendisini korumak üzere güç kullanımı hakkını teslim ettiği grup üzerindeki denetimi nasıl sağlanmalı? Sivil-asker ilişkilerinin bu temel sorunu güncelliğini her zaman koruyor.
General Franco’nun ölümünün ardından faşizmden kurtulup demokrasi sürecine giren İspanya’da, 1982’den itibaren Savunma Bakanlığı görevini yürüten ve ülkeyle birlikte ordunun da demokratikleşmesine önemli katkıları olan Narcís Serra, Demokratikleşme Sürecinde Ordu’da tecrübelerini paylaşıyor. “İspanya birdir ve bölünmesine izin vermeyeceğiz” diyen, “ulusun değerlerini korumak için” siyasete müdahale hakkını kendinde gören, kendisini “imtiyazlı” bir kesim olarak kabul eden ordunun sivil denetimine ve hükümet politikalarına tâbi bir zihniyet yapısına nasıl taşındığını, ayrıcalıklı pozisyonundan nasıl sıyrıldığını konunun en yetkin isimlerden birisi olarak aktarıyor.
Serra’nın ordunun demokratikleştirilmesiyle ilgili görüş ve önerileri, sağlam bir demokrasi arzulayanların, askerin politikanın belirleyeni olmaktan çıkmasını isteyenlerin kayıtsız kalamayacakları bir çalışma.
1943'te Barselona'da doğdu. İktisat tahsili gürdükten sonra aynı alanda doktora yaptı, 1976'da iktisat teorisi profesörü oldu. 1979-1982 yılları arasında Barselona Belediye Başkanlığı görevini yürüten Serra, 1982'de İspanya Savunma Bakanı olarak atandı. Sekiz yıl kaldığı görevde özellikle asker-sivil ilişkileri konusunda yürütülen reformlarda büyük rol oynayan Serra, Franco rejiminin ardından İspanya'da demokrasinin yerleşmesine büyük katkıda bulundu. 1991'de başbakan yardımcısı olan Serra, 1996-2000 yılları arasında ise Katalonya Sosyalist Partisi genel sekreterliğini yürüttü. Serra, 1986'dan 2004 yılına kadar milletvekili olarak mecliste bulundu. Demokratikleşme Sürecinde Ordu: Silahlı Kuvvetlerin Demokratik Reformu Üzerine Düşünceler adlı kitabı İletişim Yayınları tarafından yayımlanmıştır.
Kitabın Adı Demokratikleşme Sürecinde Ordu
Alt Başlık Silahlı Kuvvetlerin Demokratik Reformu Üzerine Düşünceler
Orijinal Adı La Transición Militar - Reflexiones en torno a la reforma democrática de las fuerzas armadas
ISBN 9789750508424
Yayın No İletişim - 1551
Dizi Politika - 90
Alan Politika/Siyaset
Sayfa 302 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 249 gr
Perakende Satış Fiyatı 45,00 TL
Baskı 1. baskı - Ocak 2011
Yazar Narcis Serra
Çeviren Şahika Tokel
Editör Kıvanç Koçak
Dizi Kapak Tasarımı Utku Lomlu
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Oben Üçke
Dizin Özgür Yıldız
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset