Bu Bir İsyan Şarkısı Değil!
Lazlar, Kimlik, Müzik

“Karadeniz’in hırçın dalgası gibi asi” olarak karikatürleştirilmiş bir tip, fıkra kahramanı, şiddet sever ya da ulus-devletin bekçileri olmanın çok ötesindeki Laz kimliği sıkıcılıktan uzak, renkli ve eğlenceli bir anlatımla karşımızda Bu Bir İsyan Şarkısı Değil!’de

Etnisite, kültür, kimlik konularındaki hararetli tartışmaların olmazsa olmazı “Türkü, Kürdü, Lazı, Çerkezi...” tekerlemesinin tam göbeğinde adları geçse de Lazların siyaset ve akademideki tartışmaların birincil özneleri olmadıkları aşikâr. Nilüfer Taşkın, müzik ağırlıklı olmak üzere kimlik teorisinden milliyetçiliğe, ekonomi politikten performans teorisine kadar uzanıp günümüzdeki Laz kimliğinin genel bir çerçevesini çizerek Laz halkını biraz daha yakından tanımamıza ve anlamamıza yardımcı oluyor.

Lazların kentleşme süreci, çay tarımının tarihi, Laz aydınlarının üretimleri, Lazca, “Karadeniz rock”, Kazım Koyuncu’nun ve diğer öncü isimlerin Karadeniz müziğine etkileri, meydanlarda oynanan horon, Kürt hareketine bakış, milliyetçilik gibi birçok farklı konudan yola çıkarak Türkiye’deki etnisite, kimlik, çokkültürlülük tartışmalarına Lazlar perspektifinden bakmayı deneyen Taşkın, kapsamlı bir panorama ortaya koyuyor.

“Karadeniz’in hırçın dalgası gibi asi” olarak karikatürleştirilmiş bir tip, fıkra kahramanı, şiddet sever ya da ulus-devletin bekçileri olmanın çok ötesindeki Laz kimliği sıkıcılıktan uzak, renkli ve eğlenceli bir anlatımla karşımızda Bu Bir İsyan Şarkısı Değil!’de. Sadece Karadenizliler için değil Türkiye’nin renklerine ilgi duyan herkes için kıymetli bir çalışma.

1980 Trabzon doğumlu olup aslen Rize Pazarlı’dır. 2003 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nü bitirdikten sonra iki yıl boyunca Londra’da dil eğitimi aldı. 2011 yılında Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde yüksek lisansını tamamladı. Daha sonra çeşitli akademik projelerde ve kültür-sanat organizasyonlarında çalıştı. Ömer Asan’ın derlediği Temel Kimdir adlı derleme kitapta (2006) “Laz Fıkraları Üzerine...” ve Uğur Biryol’un derlediği Karardı Karadeniz adlı kitapta (2012) “Laz mısınız? Estağfurullah!” adlı makaleleri yayımlandı. Halen Klemuri Lokanta’da işletmecilik yapmakta ve zaman zaman gazetelere yazılar yazmaktadır.


e-mail: [email protected]
Kitabın Adı Bu Bir İsyan Şarkısı Değil!
Alt Başlık Lazlar, Kimlik, Müzik
ISBN 9789750520082
Yayın No İletişim - 2348
Dizi Araştırma-İnceleme - 388
Alan Popüler Kültür, Sanat, Sosyoloji
Sayfa 248 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 211 gr
Perakende Satış Fiyatı 8,00 TL
Baskı 1. baskı - Temmuz 2016
Yazar Nilüfer Taşkın
Editör Kıvanç Koçak
Dizi Kapak Tasarımı Ümit Kıvanç
Kapak Suat Aysu
Kapak Fotoğrafı Nilüfer Taşkın
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Oben Üçke
Baskı Ayhan Matbaası
Cilt Güven Mücellit