Başkalarının Kiri
Kapıcılar, Gündelikçiler ve Kadınlık Halleri

Gül Özyeğin, öncü niteliğindeki bu çalışmasında, ev işlerini zamanın içine çekiyor – zamanın, tarihin, toplumsallığın. Bunu yaparken, gündelik hayatın ince kıvrımları içinde yol alıyor, gündelikçiler ve hanımları arasındaki mahrem ilişkileri birer iktidar ilişkisi olarak inceliyor. Modern orta sınıf ev kadınlığının ayrılmaz bir parçası olan ücretli ev hizmetlerinin kadınlar arası ilişkilerle olduğu kadar, toplumsal iktidarla ve ataerkiyle bağlantılarını ortaya koyuyor.
“Pek az iş Sisyphos’un işkencesine sonsuzca tekrarlanan ev işleri kadar benzer. Temiz olan kirlenir, kirlenen temizlenir, tekrar ve tekrar, gün be gün. Ev kadını, zamanın dışındadır: o hiçbir şey yapmaz; sadece şimdiyi sürükler.”
Simone de Beauvoir


Gül Özyeğin, öncü niteliğindeki bu çalışmasında, ev işlerini zamanın içine çekiyor – zamanın, tarihin, toplumsallığın. Bunu yaparken, gündelik hayatın ince kıvrımları içinde yol alıyor, gündelikçiler ve hanımları arasındaki mahrem ilişkileri birer iktidar ilişkisi olarak inceliyor. Modern orta sınıf ev kadınlığının ayrılmaz bir parçası olan ücretli ev hizmetlerinin kadınlar arası ilişkilerle olduğu kadar, toplumsal iktidarla ve ataerkiyle bağlantılarını ortaya koyuyor. Ankara’da kapıcılar, gündelikçiler, eşleri ve işverenleri ile yapılan derinlemesine görüşmelere, anketlere ve katılımcı gözleme dayanan kapsamlı bir saha araştırması yapan Özyeğin, pek çoğumuzun hayatına değdiği halde hâlâ yeterince çalışılmamış bir alan olarak duran “ücretli ev emeği” konusunda önemli tespitlerde bulunuyor. Cinsiyet ilişkilerinin salt kadın erkek eşitsizliği sorununa indirgenmesi, toplumsalı anlama çabamızın önündeki zihinsel engellerden biri haline gelmiş durumda. İnanıyoruz ki, Başkalarının Kiri, bu engelin aşılmasında güçlü bir etki yapacak.
Gül Özyeğin 1955'te Ankara'da doğdu. 1985 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nden mezun oldu. Halen William and Mary College (ABD-Virginia) Sosyoloji Bölümü'nde öğretim görevlisidir. Karşılaştırmalı sosyoloji, toplumsal cinsiyet ve cinsellik, iş ve çalışma sosyolojisi üzerine dersler vermektedir. Şu sıralar Türkiye'de 1980 kuşağı üzerine bir çalışma yürütüyor.
Kitabın Adı Başkalarının Kiri
Alt Başlık Kapıcılar, Gündelikçiler ve Kadınlık Halleri
Orijinal Adı Untidy Gender- Domestic Service in Turkey
ISBN 9789750502569
Yayın No İletişim - 1069
Dizi Araştırma-İnceleme - 178
Alan Kadın ve Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları, Sosyoloji
Sayfa 304 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 216 gr
Perakende Satış Fiyatı 34,72 TL
Baskı 1. baskı - Mart 2005
Yazar Gül Özyeğin
Çeviren Suğra Öncü
Editör Asena Günal
Dizi Kapak Tasarımı Ümit Kıvanç
Kapak Suat Aysu
Kapak Fotoğrafı Manuel Çıtak
Uygulama Hasan Deniz
Düzelti Serap Yeğen
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset