Uzun yıllar gazetecilik yapan, çeşitli romanlar yazan ancak yazdıklarının çok azı günümüze ulaşabilmiş Salâhaddin Enis’in Zaniyeler romanı, bir dönemin İstanbul’unda savaş zenginlerinin hayatlarına odaklanıyor.
Uzun yıllar gazetecilik yapan, çeşitli romanlar yazan ancak yazdıklarının çok azı günümüze ulaşabilmiş Salâhaddin Enis’in Zaniyeler romanı, bir dönemin İstanbul’unda savaş zenginlerinin hayatlarına odaklanıyor. Natüralist roman geleneğinin izlerini taşıyan Zaniyeler’de hızlı yükselişler, ahlaki çöküşler ve savruluşlar eşliğinde insan hayatlarındaki facialara tanık oluyoruz.
“... Zâniyeler romanının yeniden basılması çok yerinde olur. Çünkü bu romanın Birinci Dünya Savaşı İstanbul’unun sorumsuz, yozlaşmış, zenginlik bezgini yüksek sınıf kesitli olması yanı sıra, günün gözde edebiyatçılarının iç yüzlerini yansıtan özel bir değeri de var. Romandaki kişilerden bazılarının (Yahya Cemal, Cemal Tahir, Rifat Melik vb. gibi), Yahya Kemal, Celâl Sahir, İzzet Melih vb. oldukları anlaşılıyor. Bu cesaret, Salâhaddin Enis’in niçin sonralara geçmesinin, günümüze gelmesinin önlendiğini, bir tür unutturulmaya mahkûm edilişini de aydınlatıyor...”
Behçet Necatigil, 
Milliyet Sanat Dergisi, 10 Haziran 1977.
 
 

1892 yılında, babasının görevi nedeniyle bulundukları Antalya'da dünyaya geldi. Çocukluk yıllarını, babasının görevi gereği Anadolu'nun çeşitli köşelerinde geçiren Salâhaddin Enis, 11 yaşındayken, ilk yazısı Konya'daki Anadolu gazetesinde yayımlandı. 17 yaşındayken yazdığı ilk romanı Neriman da, yazıldıktan üç yıl sonra, Salâhaddin Enis 20 yaşındayken basıldı. Mütareke yıllarında Kaplan adlı dergiyi yayımlamakla yayın dünyasına giren Enis, Şebâb dergisiyle yoluna devam etti. Payitaht adlı günlük gazetenin yazı işleri müdürlüğüne getirildi. Sonraki yıllarda Vakit, Son Saat, Milliyet, Cumhuriyet, Son Telgraf ve Son Posta gazetelerinde çalıştı. Zatürree sonucu 1942 yılında öldü.

Kitabın Adı Zaniyeler
ISBN 9789754700138
Yayın No İletişim - 81
Dizi Türkçe Edebiyat - 10
Alan Çağdaş Türkiye Edebiyatı
Sayfa 222 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 190 gr
Baskı 2. baskı - Eylül 2011
Yazar Salâhaddin Enis
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Cem Tüzün
Baskı ve Cilt Sena Ofset