Türkiye ile Yunanistan arasındaki sorunlar uzun zamandan beri dünya kamuoyunun gündemine yerleşmiştir. İki ülke arasındaki sorunlar yalnızca ortak bir denize kıyısı olan iki komşunun, sınır anlaşmazlıklarından ibaret değildir. Tarihsel mirasın ortaya çıkardığı ve Türk-Yunan ulus-devletlerinin “çabaları” ile beslenmiş daha büyük sorunlar söz konusudur.
Türkiye ile Yunanistan arasındaki sorunlar uzun zamandan beri dünya kamuoyunun gündemine yerleşmiştir. İki ülke arasındaki sorunlar yalnızca ortak bir denize kıyısı olan iki komşunun, sınır anlaşmazlıklarından ibaret değildir. Tarihsel mirasın ortaya çıkardığı ve Türk-Yunan ulus-devletlerinin “çabaları” ile beslenmiş daha büyük sorunlar sözkonusudur. Ege’nin “paylaşılması”ndan Kıbrıs’a, azınlıklardan karşılıklı güvensizliğe uzanan sorunlar bütünü yalnızca dönemsel rahatlamalarla ‘idare’ edilmektedir. Alexis Heraclides, Yunanistan ve “Doğu’dan Gelen Tehlike” Türkiye kitabında, öncelikli olarak Yunanistan’da Türkiye hakkında oluşturulmuş güvensizlik ve tehdit algısını pekiştiren yaklaşımlara dikkat çekiyor. Birinci bölüm bu yaklaşımların nasıl bir tarih bilinci, milliyetçi söylem, dinsel içeriklendirme ve savaş stratejisi mantığı üzerinden üretildiğine işaret ediyor. Kitabın ikinci bölümünde ise, iki ülke arasında varolan/varkılınan sorunların azaltılması için dahiyane fikirler değil, mümkün çözümler öneriliyor. Türkiye ve Yunanistan arasındaki ilişkilerin hamasetten uzak ve pragmatik bir anlayışla ele alınması gerektiğine işaret eden Heraclides, her iki ülkedeki defansif, rövanşist ve “öteki”ne güvensiz bakış açısının nasıl biçimlendirildiğini Yunanistan’daki örneklerle tartışırken, Türkiye’de varolan benzer bakış açısını ve bunun açmazlarını okuyucuya bir kez daha hatırlatıyor.
1952 yılında Mısır’ın İskenderiye kentinde doğdu. Atina’daki Pantion Üniversitesi Siyaset Bilimi Bölümü’nde Uluslararası İlişkiler ve Çatışmalar Analizleri dersi vermektedir. Eğitimini Pantion, Londra Üniversitesi Üniversitesi Koleji'nde ve Kent Üniversitesi’nde tamamladı. Azınlıklar ve uluslararası kurumlar ve insani sorunlar konularında Yunanistan Dışişleri’nde uzman olarak çalıştı. En önemli kitapları şunlardır: The Self-Determination of Minorities in İnternational Politics (Londra, Frank Cass,1991); Arap-İsrail Karşıtlığı: Barışçı Çözümün Problematiği (Yunanca, Atina, Papazisi, 1991); Security and Co-operation in Europe: The Human Dimension (Londra, Frank Cass, 1993); Helsinki-II and its Aftermath: the Making of the CSCE into an International Organization (Londra, Pinter, 19939; Uluslarası Toplum ve Uluslararası İlişkilerin Teorileri: Kritik Bir Okuma (Yunanca, Atina, Sideris, 2000); Kıbrıs, Çözümsüz Karşıtlık mı? Tarihsel Boyut, Ulusal Anlatı, Çözüm Arayışı (Yunanca, Atina, Sideris 2002).
Kitabın Adı Yunanistan ve "Doğudan Gelen Tehlike" Türkiye
Alt Başlık Türk-Yunan İlişkilerinde Çıkmazlar ve Çözüm Yolları
ISBN 9789750500909
Yayın No İletişim - 849
Dizi Bugünün Kitapları - 84
Alan Tarih, Politika/Siyaset
Sayfa 352 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 257 gr
Baskı 2. baskı - Mayıs 2003 (1. baskı - Ekim 2002)
Yazar Alexis Heraclides
Çeviren Mihalis Vasilyadis, Herkül Millas
Kapak Utku Lomlu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Serap Yeğen
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset