Yarıda Kalan Hayat
Nîv Jiyan

Yarıda Kalan Hayat, Nîv Jiyan. Orhan Doğan’ınki, sadece kendisi ve sevenleri için değil, sahiden dünya ve memleket için, yarım kalmış bir hayattı. Özellikle “Kürt Açılımı”yla hararetlenen tartışmalarda, hemen herkesin aklından geçiyor: “Keşke şimdi Orhan Doğan olsaydı...”

“Kürt denizlerinde siyaset yapmak herkesin harcı değil. Türk devleti, PKK, sol ittifaklar, köylün, Barzani ya da Talabani… Orhan, o doğal haliyle, mühendis keskinliğiyle, ama hukukçu haktanırlığı sayesinde bu karmaşık ve çatışan güçler arasında çatışmanın sona ermesi için elinden geleni yaptı. Orhan, Türk’ün Kürtsüz, Kürt’ün de Türksüz başarı kazanamayacağını bilenlerdendi. Bu sayede dostu da düşmanı da ona saygı gösterdi…” 
Ragıp Duran

Yarıda Kalan Hayat, Nîv Jiyan. Orhan Doğan’ınki, sadece kendisi ve sevenleri için değil, sahiden dünya ve memleket için, yarım kalmış bir hayattı. 

Özellikle “Kürt Açılımı”yla hararetlenen tartışmalarda, hemen herkesin aklından geçiyor: “Keşke şimdi Orhan Doğan olsaydı...” 

Orhan Doğan’ın savunmaları ve söyleşileri elinizdeki kitapta bir araya getirildi. Milletvekili dokunulmazlığı çiğnenerek, hukuk hiçe sayılarak tutuklanan ve 10 yılı aşkın süre hapis yatan Orhan Doğan’ın mahkeme konuşmaları, parlak siyasi savunma örnekleridir. Kendisiyle yapılan söyleşilerin başlıkları da, onun açık sözlülüğünün ve cesaretli arayışının ipuçlarını veriyor: “Ne Red Ne Biat“, “Nazilli’de ‘Kuyruklu Kürt’ Olmak”, “Hiçbir Türk Aydınını Arkamıza Alamadık”, “Kürtlerin Ayrı Bir Devlete İhtiyacı Yok”, “Maalesef Kürtler Bizi Andıçladı”, “Reddin Reddinin Reddi”, “Öcalan Bir Gün Serbest Kalacak”, “PKK Meclis’e Girsin”, “Barışın Programını Oluşturmak İstiyoruz”, “Türkiye De Klerk’ini Yaratabilseydi...”, “En Büyük Kürt Şehri İstanbul”, “Ya Değişeceksiniz, Ya Değişeceksiniz”... 

Sadece nezaketiyle, “inceliğiyle” ve enerjisiyle değil, hümanist bakış açısıyla da istisnai bir siyaset adamının portresi...

25 Temmuz 1955 doğdu. Eski avukat ve milletvekilidir. Kürt hareketi önderlerindendir. 1989 yılında İnsan Hakları Derneği (İHD) Cizre Şubesi kurucusuydu. 2007 yılında Doğubeyazıt'ta düzenlenen Doğubeyazıt Festivali'ne katıldığı sırada kalp krizinden vefat etti.
Kitabın Adı Yarıda Kalan Hayat
Alt Başlık Nîv Jiyan
ISBN 9789750507601
Yayın No İletişim - 1472
Dizi Bugünün Kitapları - 122
Alan Politika/Siyaset, Tarih
Sayfa 311 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 254 gr
Perakende Satış Fiyatı 23,15 TL
Baskı 1. baskı - Nisan 2010
Yazar Orhan Doğan
Yayına Hazırlayan Ayşegül Doğan
Önsöz Yaşar Kemal
Editör İrfan Aktan, Tanıl Bora
Kapak Suat Aysu
Kapak Fotoğrafı Müjgan Arpat
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Begüm Güzel
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset