Din, Şiddet ve Aidiyet
Türkiye'de Hizbullah

Mehmet Kurt, Hizbullah’ın karanlıktaki dünyasına güçlü bir ışık tutuyor.

Hizbullah, Türkiye’nin Kürt coğrafyasında, 1990’larda kıyıcı bir şiddet uygulayan bir gizli örgüttü, daha sonra bir sosyal harekete ve siyasî partiye dönüştü. Hâlâ kapalı bir yapı; dışarıdan bakanlarda genellikle korku uyandıran bir imgesi var. Mehmet Kurt, Hizbullah’ın karanlıktaki dünyasına güçlü bir ışık tutuyor. Hizbullah’ın ideolojik, politik ve örgütsel ortamının ayrıntılı bir resmini çizmekle; din anlayışı ve şiddete bakışı mercek altına almakla kalmıyor aynı zamanda örgüt içindeki grup aidiyetinin ve dinamiğinin canlı bir tasvirini de görüyoruz. Hizbullah’ın dünyasında adanmışlık kültürü hakkında, ölüm kültü hakkında, düşman figürlerinin (mürtet, tağut, Yahudi...) nasıl tasavvur edildiği hakkında sağlam bir görüş ediniyoruz.

Yazılı kaynakları, doğrudan gözlemlerini ve derinlemesine görüşmelerini, hem ilahiyatın hem sosyolojinin bilgi birikimiyle irdeleyen yazar, görsel (ve bedensel) temsillerin de etraflı bir analizini yapıyor.

Hizbullah’a ‘dışarıdan’ ve ‘içeriden’ bakışlar arasında hassas bir dengeyi kurabilmiş olması kitabı başarılı kılıyor. (...) Son dönemde yeniden yoğun bir şekilde konuşmaya başladığımız ve konuşmayı sürdüreceğimiz kesin olan Hizbullah’ı tanıyıp anlamanızı son derece kolaylaştıracak bir kitap...
Ruşen Çakır, Sunuş’tan

1982 Mardin doğumlu. Dicle Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde lisans, Selçuk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Din Sosyolojisi Bölümü’nde yüksek lisans derecelerini alan Kurt, doktorasını Selçuk Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde tamamladı. 2011-2013 yılları arasında Yale Üniversitesi Antropoloji Bölümü’nde misafir araştırmacı olarak bulundu. Bu süreçte Yale Üniversitesi’nde Kürtçe ve Türkçe dersleri verdi. Columbia Üniversitesi Sözlü Tarih Merkezi’nde çalışmalar yürüttü. Muhtelif dergilerde şiir ve yazıları yayımlandı. Bingöl Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak çalıştı. Dr. Mehmet Mashuq Kurt, Londra Royal Holloway Üniversitesi'nde Hukuk ve Kriminoloji Bölümü'nde öğretim görevlisi olarak görev yapıyor.

Üst Başlık Din, Şiddet ve Aidiyet
Kitabın Adı Türkiye'de Hizbullah
ISBN 9789750517266
Yayın No İletişim - 2128
Dizi Araştırma-İnceleme - 356
Alan Politika/Siyaset, Sosyoloji, Tarih
Sayfa 312 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 249 gr
Perakende Satış Fiyatı 209,00 TL
Baskı 3. baskı - Eylül 2021 (1. baskı - Mart 2015)
Yazar Mehmet Mashuq Kurt
Editör Tanıl Bora
Yayına Hazırlayan Işıl Kurnaz
Dizi Kapak Tasarımı Ümit Kıvanç
Kapak Suat Aysu
Kapak Fotoğrafı Hüsamettin Bahçe
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Remzi Abbas
Dizin Ayla Karadağ
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset