Toplama Kampından Meclis'e


Bulgaristan’daki Türk ve Müslüman azınlıkların konumu, uluslararası hukukta ve politikada azınlıklar konusunun en dikkate değer örneklerinden birini oluşturuyor. Bu azınlığın tarihsel deneyiminin bir ucunda, temel insan haklarının çiğnendiği ağır bir baskı dönemi var: isimlerinin zorla değiştirilmesine varan bir kültürel asimilasyon uygulamasına maruz kalıyorlar.

Bulgaristan’daki Türk ve Müslüman azınlıkların konumu, uluslararası hukukta ve politikada azınlıklar konusunun en dikkate değer örneklerinden birini oluşturuyor. Bu azınlığın tarihsel deneyiminin bir ucunda, temel insan haklarının çiğnendiği ağır bir baskı dönemi var: isimlerinin zorla değiştirilmesine varan bir kültürel asimilasyon uygulamasına maruz kalıyorlar. Bu deneyimin öbür ucunda ise, çoğulcu parlamenter rejime geçiş sonrasında azınlığın özerk siyasal örgütlenmesini gerçekleştirmesi ve ülke politikasında belirleyici bir güç haline gelmesi yer alıyor.
Ali Dayıoğlu’nun ayrıntılı incelemesi, Bulgaristan’daki Türk ve Müslüman azınlıklarının durumlarında yaşanan bu çarpıcı değişimleri, Birinci Dünya Savaşı öncesinden, iki dünya savaşı arası dönemdeki Bulgaristan Krallığı’nın uygulamalarına, 1944-1989 Komünist Parti iktidarı dönemine ve 1989-sonrasından bugüne kadar uzanan süreçte ele alıyor.
Ayrıca, azınlıklar meselesinin uluslararası hukukta düzenlenme biçiminin, yine Birinci Dünya Savaşı öncesinden günümüze kadar nasıl anlayış değişikliklerine tâbi olduğu da mercek altına alınıyor kitapta. Bulgaristan’da Türk ve Müslüman azınlıklar konusu hem özgül bir toplumsal-politik deneyim olarak kendi başına ilginç; hem de dünyanın her yerindeki azınlık meseleleriyle ilgili bir mukayese nesnesi olarak önemli.
 

ALİ DAYIOĞLU 1970 yılında Kıbrıs’ın Limasol kentinde doğdu. Türk Maarif Koleji’nden sonra 1992’de Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi’ni bitirdi. Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimleri Enstitüsü Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı’nda 1996’da yüksek lisans, 2002 yılında da doktora yaptı. Şu anda Kıbrıs’ta Yakın Doğu Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde milliyetçilik, insan ve azınlık hakları konularında dersler vermektedir. Yine bu konularla ilgili olarak çeşitli dergi ve gazetelerde yayınlanmış makaleleri vardır.
Kitabın Adı Toplama Kampından Meclis'e
ISBN 9789750503603
Yayın No İletişim - 1118
Dizi Araştırma-İnceleme - 191
Alan Tarih, Politika/Siyaset
Sayfa 512 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 354 gr
Perakende Satış Fiyatı 29,63 TL
Baskı 1. baskı - Kasım 2005
Dizi Kapak Tasarımı Ümit Kıvanç
Editör Tanıl Bora
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Serap Yeğen
Yazar Ali Dayıoğlu
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset