Sol İlahiyat
Dini Soldan Okumak

“Her ütopyada, sol ilahiyatın izleri vardır. Gizlidir bu. Dünyevidir. İyilikçidir. Dünyevi olanı, ilahi bir dille kurar. Vaadçidir. Ve aşkındır, şu anki maddi koşulların aşılmasıyla varılacak bir yeri tarif eder. Felsefe ve bilim, bunun parçalarını bulmaya çalışırken, semavi dinler, doğdukları zamanın bilgisini ve felsefesini kapsayarak ütopyayı ilahi bir tüle sarar. Din, gerçeğin üzerindeki tüldür."
“Her ütopyada, sol ilahiyatın izleri vardır. Gizlidir bu. Dünyevidir. İyilikçidir. Dünyevi olanı, ilahi bir dille kurar. Vaadçidir. Ve aşkındır, şu anki maddi koşulların aşılmasıyla varılacak bir yeri tarif eder. Felsefe ve bilim, bunun parçalarını bulmaya çalışırken, semavi dinler, doğdukları zamanın bilgisini ve felsefesini kapsayarak ütopyayı ilahi bir tüle sarar. Din, gerçeğin üzerindeki tüldür. Peygamberler bu dili kullanarak varlığın ‘bütünsel’ olarak kavranmasına aracı olurlar. Parçalanmış maddeler dünyası ve hayat algısı içinde, varlığın birliği ve onun parçalanmaz ruhu, ancak bir kutsiyetle, bütünsel bir tülle ayakta durabilirdi.” Burhan Sönmez
 
Sol/sosyalist düşüncenin ilahiyat felsefesiyle, teolojiyle temas noktalarını yoklayan yazılar var elinizdeki derlemede. Dinin soldan bakarak “ifşası” veya “teşhiri” ile yetinmeyen, ilahiyatın sorularıyla ve cevaplarıyla muhataplıktan geri durmayan bir yaklaşımın örnekleri yer alıyor. Dinin egemenlik ve tahakküm ilişkilerinin yeniden üretimindeki rolünü de,  ezilenlerin –sadece sabrına değil!- isyanına kaynaklık eden potansiyelini de bilerek yürütülen bir tartışma bu. İslamiyet bağlamında mazlumlardan söz edince, “ümmetin yetimleri” olarak Aleviler ve Kürtlerin durumunu özellikle gözeterek… Ateizmin de neticede din üzerine düşünmenin bir cephesini oluşturduğunu unutmamalı. Kitaptaki tartışmanın bir kutbunda bir sol ilahiyat tasavvuru varsa, öteki kutbunda da Tanrısız-dinsiz bir ahlâk arayışı duruyor. 
 
Sosyalizmin, dinle ilgili de bir çift sözü var! 
 
Derviş Aydın Akkoç, Şükrü Argın, Ayhan Bilgen, Tuncay Birkan, Tanıl Bora, Yavuz Delal, Metin Kaygalak, Mehmet Kuyurtar, Murat Küçük, Ömer Laçiner, Rosa Luxemburg, Sırrı Süreyya Önder, Kâzım Özdoğan, Görkem Özizmirli, Burhan Sönmez ve Murat Utkucu’nun yazılarıyla...
 
 
 
Kitapta yer alan bölümler
Bir Özgürlük Teolojisinin İmkânları Üzerine Kâzım Özdoğan
Ütopya: Sol İlahiyat! Burhan Sönmez
Kötülük ve Aşk Arasında: Sol İlahiyat! Burhan Sönmez
Bir İlahiyat Olacak İse Ömer Laçiner
Müminin Celadetine Ne Oldu? Sırrı Süreyya Önder
Hangi İslam, Neden Sol İlahiyat? Kâzım Özdoğan
Kapının Önündeki Duvarı Yıkmak İçin Murat Utkucu
Din ve Sosyalizm Rosa Luxemburg
Ernst Bloch’ta Sosyalizm, Metafizik, Din ve Ateizm: ‘Başka Bir Anlamda Sofu’ Tanıl Bora
Kurtuluş Teolojisi Tartışmalarında Sorunlu Eksen: Felsefi Tutumlar Mehmet Kuyurtar
Özgürlüğün Teolojileşmesi mi, Teolojinin Özgürleşmesi Mi? Görkem Özizmirli
Sivil Cumaların Bozduğu Ezber Ayhan Bilgen
Sol ve Aleviler: Yer Yüzünü Kızıl Taçlar Bürüye Murat Küçük
Siyasal İslam ve Alevilik Metin Kaygalak
Bir Sağ İlahiyat Pratiği Olarak Türk Sünniliği: Mülkiyetçi-Otoriter ‘Kendine Özgürleşme Siyaseti’ Murat Utkucu
Babasız Kardeşlik: Pan Kapitalizm Çağında Radikal Solculuk ve Sahici Dindarlık Şükrü Argın
Marksizme İslam’dan Bakmak: İmkanlar ya da İmkansızlıklara Dair Derviş Aydın Akkoç
‘Tanrı’nın Ölümü’ Ateizm Geleneği ve Sol Tuncay Birkan

1964 yılında Malatya'da doğdu. İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) MAden Mühendisliği bölümünü bitirdikten sonra beş yıl gazetecilik yaptı. Uzun yıllar Almanya'da yaşadı. Yine orada Sosyoloji ve İslam Bilimleri öğrenimi gördüğü Hamburg Üniversitesi'nden 2006 yılında yüksek lisans (MA) derecesiyle mezun oldu. Yayıncılık ve çevirmenlikle iştigal etti. Özdoğan, 2015 yılında hayatını kaybetti.

1982 doğumlu. İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde Tarih öğrenimi gördü. 2014’te İletişim Yayınları’ndan Turgut Uyarın Çocuklarıyız, aynı yıl Ayrıntı Yayınları tarafından da Fırtınalı Denizin Kıyısında (Şansal Dikmen Kitabı) adlı söyleşi kitapları yayımlandı; son olarak 2019’da Everest Yayınları’ndan Şantiye Yazıları isimli deneme kitabı yayımlandı.

Kitabın Adı Sol İlahiyat
Alt Başlık Dini Soldan Okumak
ISBN 9789750518171
Yayın No İletişim - 2216
Dizi Birikim Kitapları - 8
Alan Felsefe
Sayfa 392 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 317 gr
Perakende Satış Fiyatı 42,00 TL
Baskı 2. baskı - Ekim 2015 (1. baskı - Mayıs 2013)
Derleyen Kâzım Özdoğan, Derviş Aydın Akkoç
Dizi Kapak Tasarımı Utku Lomlu
Editör Tanıl Bora
Kapak Suat Aysu
Kapaktaki Çizim Aydan Çelik
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Remzi Abbas
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset