Marita Lorenz’in hayatı, nefes kesici bir macera romanını andırıyor: Bergen-Belsen Nazi Toplama Kampı’nda geçirilen azap dolu günler, savaş, tecavüz, CIA ajanlığı, mafya, yağmur ormanlarında tutsaklık... Akıllara durgunluk veren bu hatıraları okurken, cesur ama yaralı bir kadın-çocuğu tanıyoruz. Aynı zamanda da, onun gözünden, kendini “Ben Küba’yım,” diye tanımlayan Castro’nun insani hallerine tanık oluyoruz.
“Eğer yeterince beklersem, Fidel gelecek. Belki şafak alacasında cipiyle gelecek. Arka kapıdan girecek, yanıma oturacak ve ‘Alemanita, nasılsın?’ diyecek. Ve ben mutluluktan ağlayacağım. Fidel benim ruhuma kazındı.”
Marita Lorenz’in hayatı, nefes kesici bir macera romanını andırıyor: Bergen-Belsen Nazi Toplama Kampı’nda geçirilen azap dolu günler, savaş, tecavüz, CIA ajanlığı, mafya, yağmur ormanlarında tutsaklık... ve tabii milyonların sevgilisi büyük Commandante Fidel Castro ile yaşanan aşk öyküsü... Akıllara durgunluk veren bu hatıraları okurken, cesur ama yaralı bir kadın-çocuğu tanıyoruz. Aynı zamanda da, onun gözünden, kendini “Ben Küba’yım,” diye tanımlayan Castro’nun insani hallerine tanık oluyoruz.
1939'de Bremen'de doğdu. 1978'de ABD tarafından dokunulmazlık altına alındı. Halen New York'ta sosyal yardım parasıyla yaşıyor.
1951'de Godensholt'da doğdu. Tarih öğretimi gördükten sonra, uzun yıllar "Monitor" adlı haber programını hazırladı.
Kitabın Adı Sevgili Fidel
Alt Başlık Hayatım, Aşkım, İhanetim
Orijinal Adı Lieber Fidel
ISBN 9789750502019
Yayın No İletişim - 964
Dizi Bugünün Kitapları - 89
Alan Tarih, Çağdaş Dünya Edebiyatı
Sayfa 312 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 230 gr
Baskı 3. baskı - Nisan 2004 (1. baskı - Ocak 2004)
Çeviren Cemal Ener
Yazar Marita Lorenz, Wilfried Huismann
Editör Bahar Siber
Kapak Utku Lomlu
Dizgi Hasan Deniz
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Bahri Özcan
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset