Rojava
Bir Demokratik Özerklik Deneyimi

Bir iç savaş ortamında, bağımsızlık ilan etmek veya ulus-devlet kurmak amacı gütmeden yürütülen bir deneyimi, tanıklıklar eşliğinde, içinden anlatan bir kitap.

Rojava, medyada ve gündelik siyasette hep jeopolitik satranç tahtasında bir taş veya bir kare gibi anılıyor. Elinizdeki kitap, Rojava’nın iç dünyasını ve toplumsal gerçekliğini anlama niyetiyle yapılmış bir çalışmaya dayanıyor. Suriye’de Efrîn, Kobanî ve Cezîre kantonlarında uygulanan özerk yönetimler sosyo-politik, etnik ve dinî çatışmalara ne tür çözümler öneriyor? Yasin Duman, bu soruyu yanıtlamaya çalışıyor. Rojava’daki özerklik uygulamaları, müzakere ve uzlaşı esasına dayalı veya çatışma sonrası kurulan özerk yönetimlerden farklılar. Rojava, Bir Demokratik Özerklik Deneyimi, milliyetçilik, kimlik politikaları, asimilasyon, politik mücadele ve temsiliyet, demokrasi, adalet ve özgürlük bağlamında, Rojava’da yaşanan sorunları ve bunlar için geliştirilen çözüm arayışlarını inceliyor.


Bir iç savaş ortamında, bağımsızlık ilan etmek veya ulus-devlet kurmak amacı gütmeden yürütülen bir deneyimi, tanıklıklar eşliğinde, içinden anlatan bir kitap.

Colemêrg’in (Hakkâri) Gever (Yüksekova) ilçesinde doğdu. İlköğretim ve lise eğitimini Şemzînan (Şemdinli) ve Dîlok’ta (Gaziantep) tamamladı. 2013 yılında Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nden ve 2015 yılında Sabancı Üniversitesi Çatışma Analizi ve Çözümü Yüksek Lisans Programı’ndan mezun oldu. Etnik gruplar arası çatışma ve barış, ayrımcılık ve asimilasyon politikaları ve özerklik üzerine araştırmalar yapmaktadır. 2015’te Sabancı Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi doktora programına başladı.
Kitabın Adı Rojava
Alt Başlık Bir Demokratik Özerklik Deneyimi
ISBN 9789750519994
Yayın No İletişim - 2338
Dizi Bugünün Kitapları - 205
Alan Politika/Siyaset
Sayfa 254 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 214 gr
Perakende Satış Fiyatı 69,50 TL
Baskı 1. baskı - Temmuz 2016
Yazar Yasin Duman
Editör Ahmet İnsel, Tanıl Bora
Yayına Hazırlayan Bayram Şen
Kapak Suat Aysu
Kapak Fotoğrafı Yasin Duman
İç Fotoğraflar Yasin Duman
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Remzi Abbas
Baskı Ayhan Matbaası
Cilt Güven Mücellit