Oryantalizm, Hegemonya ve Kültürel Fark

“Batılı” ve “Doğulu” akademisyenlerce kaleme alınmış sekiz makaleden oluşan kitap, Müslüman kadınların peçesine ya da Kuzey Afrika’da uygulanan kadın sünnetine ilişkin Batılı yaklaşımlardan uluslararası ilişkiler kuramına, sinemadan İslamî harekete, hegemonik Batılı söylemlerin yaşadığımız dünyayı nasıl kaplayabildiğini, örtebildiğini inceliyor.
“Batılı” ve “Doğulu” akademisyenlerce kaleme alınmış sekiz makaleden oluşan kitap, Müslüman kadınların peçesine ya da Kuzey Afrika’da uygulanan kadın sünnetine ilişkin Batılı yaklaşımlardan uluslararası ilişkiler kuramına, sinemadan İslamî harekete, hegemonik Batılı söylemlerin yaşadığımız dünyayı nasıl kaplayabildiğini, örtebildiğini inceliyor.
Kitapta yer alan bölümler
Keşfin Beyaz Mitolojisi ‘Yeni Dünya’nın Keşfinden ‘Olgu’ların Bulgusu Yoluyla George Bush’un Yeni Dünya Düzen(ler)ine Tuğrul İlter
Farklılığa Direnmek: Uluslararası İlişkiler Kuramında Öteki Sorunu E. Fuat Keyman
Oryantalizmin Gölgesi Altında: Batı’ya Karşı İslam Mahmut Mutman
Peçeli Fanteziler: Oryantalist Söylemde Kültürel ve Cinsel Fark Meyda Yeğenoğlu
Çölde Talihsiz Serüvenler: Sömürgeci Kabus Olarak Esirgeyen Gökyüzü Deborah Root
Kopma Noktasında: Feminizm ve Klitoris Sünneti Vicki Kirby
Kültür Kavramları: Antropoloji ve Fotoğraf Geoffrey Batchen

Sabancı Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve İstanbul Politikalar Merkezi/Sabancı Üniversitesi direktörüdür. Kanada’da Carleton Üniversitesi’nde doktora çalışmasını, ABD’de Harvard Üniversitesi’nde ve Wellesley College’da doktora-sonrası çalışmasını yapmıştır. Bilim Akademisi üyesidir. Demokratikleşme, küreselleşme, uluslararası ilişkiler, sivil toplum ve kimlik/vatandaşlık siyaseti üzerine çalışmaktadır. Keyman’ın yurt dışı ve yurt içinde yayımlanmış çok sayıda kitap ve makale çalışmaları vardır. Keyman’ın kitapları arasında Sekiz Kentin Hikayesi: Türkiye’de Yeni Yerellik ve Yeni Orta Sınıflar (Metis, 2020); Kürt Sorunu: Yerel Dinamikler ve Çatışma Çözümü (Ayrıntı, 2019); Istanbul: Living with Difference in a Global City [İstanbul: Küresel Kentte Farklılıkla Yaşamak] (Rutgers University Press, 2018); Democracy, Foreign Policy and Identity in Turkey [Türkiye’de Dış Politika, Kimlik, ve Demokrasi) (Macmillan, 2014]; Symbiotic Antagonisms: Competing Nationalisms in Turkey [İç İçe Çatışmalar: Türkiye’de Milliyetçilik] (Utah University Press, 2009/10); Kentler (Doğan Yayıncılık, 2010); Remaking Turkey [Türkiye’nin Yeniden-İnşası] (Lexington, 2009); Turkish Politics in a Changing World [Değişen Dünyada Türkiye Siyaseti] (Bilgi Üniversitesi Yayınları, 2007); Citizenship in a Global World: European Questions and Turkish Experiences [Küreselleşen Dünyada Vatandaşlık: Avrupa Soruları, Türkiye Deneyimleri] (Routledge, 2005) ve Türkiye ve Radikal Demokrasi (Alfa, 2001) adlı eserler bulunmaktadır.

Eğitimini Orta Doğu Teknik Üniversitesi ve ABD’de University of California, Santa Cruz’da tamamlayan Mutman, Türkiye’de ODTÜ, ABD’de San Jose State University ve Tufts University’de ders vermiştir. Halen Bilkent Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde öğretim üyesi olan Mutman’ın yerli ve yabancı çeşitli yayınları vardır.
Halen Bilkent Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde öğretim üyesi olan Mutman’ın yerli ve yabancı çeşitli yayınları vardır.


Eğitimini Orta Doğu Teknik Üniversitesi ve ABD’de University of California, Santa Cruz’da tamamlayan Meyda Yeğenoğlu, Türkiye’de ODTÜ ve ABD’de University of California, Santa Cruz’da ve Oberlin College’da ders vermiştir. Halen Orta Doğu Teknik Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde öğretim üyesi olan Yeğenoğlu’nun yerli ve yabancı çeşitli yayınları vardır.
Kitabın Adı Oryantalizm, Hegemonya ve Kültürel Fark
ISBN 9789754705546
Yayın No İletişim - 362
Dizi Araştırma-İnceleme - 57
Alan Sosyoloji, Politika/Siyaset
Sayfa 253 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Perakende Satış Fiyatı 18,52 TL
Baskı 2. baskı - Nisan 1999 (1. baskı - Mayıs 1996)
Derleyen E. Fuat Keyman, Mahmut Mutman, Meyda Yeğenoğlu
Kapak Ümit Kıvanç
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti İsmet Fuat
Kapak Resmi Jean-Leon Gerome
Dizgi Maraton Dizgievi
Cilt Sena Ofset, Şefik Matbaası
Baskı Şefik Matbaası