Türkiye’de yaşayan “ortalama biri”, TC’nin 1974’te Kıbrıs’a salt insani nedenlerle müdahale ettiği sanısına sahiptir. (...) Benzer bir şekilde Yunanistan’da yaşayan “ortalama biri” de, Kıbrıs’ın güneyine S-300 füzeleri yerleştirilmesindeki amacın salt Kıbrıs Rumlarının güvenliği olduğu sanısına sahiptir.(...) Her iki taraftan insanların, bu arada bir ölçüde Ada’da yaşayan Rumların ve Türklerin de bu tarz “düşünceler” taşıyor olmalarının nedeni, bütün sorunların iki milliyetçilikten (Türk ve Helen) kaynaklandığı gerçeğinden habersiz olmalarındandır.(...)
Türkiye’de yaşayan “ortalama biri”, TC’nin 1974’te Kıbrıs’a salt insani nedenlerle müdahale ettiği sanısına sahiptir. (...) Benzer bir şekilde Yunanistan’da yaşayan “ortalama biri” de, Kıbrıs’ın güneyine S-300 füzeleri yerleştirilmesindeki amacın salt Kıbrıs Rumlarının güvenliği olduğu sanısına sahiptir.(...) Her iki taraftan insanların, bu arada bir ölçüde Ada’da yaşayan Rumların ve Türklerin de bu tarz “düşünceler” taşıyor olmalarının nedeni, bütün sorunların iki milliyetçilikten (Türk ve Helen) kaynaklandığı gerçeğinden habersiz olmalarındandır.(...) Aşırı milliyetçiler, Taksimci ve Enosisci unsular, her iki kesimin toplam nüfusunun önemli bir kısmını oluşturmuyorlar. Bu kesimin gücü kendilerinden çok, “anavatanlar”dan geliyor.
İnsanlar genellikle yaşadıkları olayları ve sözkonusu olayların “anlamını” bilince çıkarma konusunda yetersiz kalıyorlar. Mehmet Hasgüler böyle bir problematikten hareketle yakın tarihin eleştirel bir tahlilini yapıyor. Görüntüyle gerçek, retorikle realite arasındaki uyumsuzluğu açığa çıkarmayı başarıyor. Aslında kitap okunduğunda gerçek bir iflas tablosuyla karşılaşılıyor. Bu yüzden kitabın adı pekâlâ “Kıbrıs’ın Resmî Olmayan Tarihine Giriş” de olabilirdi.
1965 yılında Kıbrıs'ta doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Mağusa'da tamamladı. Eskişehir Anadolu Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde lisans ve yüksek lisansını yaptı. 1998’de ise Ankara Üniversitesi'nde 'Bağlantısızlık Hareketinin Yükselişi ve Düşüşü' konusunda doktora tezini verdi. Halen Çanakkale 18; Mart Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü öğretim üyesi olarak çalışmaktadır
Kitabın Adı Kıbrıs'ta Enosis ve Taksim Politikalarının Sonu
ISBN 9789754708226
Yayın No İletişim - 652
Dizi Bugünün Kitapları - 61
Alan Tarih, Politika/Siyaset
Sayfa 384 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Perakende Satış Fiyatı 16,67 TL
Baskı 2. baskı - Nisan 2002 (1. baskı - Ağustos 2000)
Yazar Mehmet Hasgüler
Kapak Fatoş Gencosman
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Can Belge
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset