Hissesiz Kısalar

Bizans Sohbetleri, Kurabiye Saatinde ve Kırık Zarlar romanlarını E. Emine takma adıyla kaleme alan gazeteci yazar Vivet Kanetti’nin Aktüel dergisinde ve Yeni Yüzyıl gazetesinde kaleme aldığı köşeyazılarının bir derlemesi Hissesiz Kısalar. Vivet Kanetti için bir “üslûpçu” diyebiliriz. Gerek romanlarında gerekse köşeyazılarında Türkçe’nin geniş olanaklarından yararlanan bir yazarla karşı karşıya olduğumuzu anlıyoruz hemen.
Bizans Sohbetleri, Kurabiye Saatinde ve Kırık Zarlar romanlarını E. Emine takma adıyla kaleme alan gazeteci yazar Vivet Kanetti’nin Aktüel dergisinde ve Yeni Yüzyıl gazetesinde kaleme aldığı köşeyazılarının bir derlemesi Hissesiz Kısalar. Vivet Kanetti için bir “üslûpçu” diyebiliriz. Gerek romanlarında gerekse köşeyazılarında Türkçe’nin geniş olanaklarından yararlanan bir yazarla karşı karşıya olduğumuzu anlıyoruz hemen. Dolayısıyla romanlarındaki edebî lezzet ve yazılarındaki üslûp ve derinlik gözönüne alındığında Vivet Kanetti’nin özel bir okur kitlesi edinmesine şaşmamak gerekir. İşte öncelikle bu özel okur kitlesine, daha sonra “yeni”yi keşfetmeye hazır ve meraklı okurlara hitap ediyor Hissesiz Kısalar. Kanetti’nin yazılarını keyifli kılan birçok unsur var. Öncelikle ele aldığı konuların zenginliğini sayabiliriz. Gerek yurdumuzda, gerekse dünyada olup biten envai çeşit mesele, olay, eğilim Vivet Kanetti’nin ilgi alanına giriyor. Ve bunları edebiyatçı bir köşeyazarı kendi süzgecinden geçirip, “yerel”in ve “evrensel”in gözlüğünden bakınca gayet hoş, okuması keyifli ve bilgilendirici yazılar çıkıyor ortaya. Gündemdeki konularla ilgili genelgeçer, yüzeysel görüşlerin dışında “dünyayla karşılaştırmalı” ve “yeni” bir yaklaşım okumak isteyenlere bir de “edebî lezzet” servisi yapıyor Vivet Kanetti. Fena mı?
İlk kitabı 1988'de E. Emine adıyla yayımlandı. Bizans Sohbetleri (Metis Yayınları). Kırık Zarlar (1997) ve Kurabiye Saatinde adlı romanları da yine E. Emine adıyla İletişim Yayınları'ndan 1997'de çıktı.
E. Emine’nin ilk kitabı 1988’de yayımlandı: Bizans Sohbetleri (Metis Yayınları). Kırık Zarlar adlı romanı da İletişim Yayınları’ndan 1997’de çıktı. Yeni Yüzyıl gazetesindeki köşe yazıları Vivet Kanetti imzasıyla yayımlanıyor.

Kitabın Adı Hissesiz Kısalar
ISBN 9789754701081
Yayın No İletişim - 501
Dizi Bugünün Kitapları - 46
Alan Popüler Kültür
Sayfa 165 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Perakende Satış Fiyatı 8,33 TL
Baskı 1. baskı - Ekim 1998
Yazar Vivet Kanetti, E. Emine
Dizi Kapak Tasarımı Ümit Kıvanç
Kapak Fatoş Gencosman
Dizgi Remzi Abbas
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Sait Kızılırmak
Kapak Fotoğrafı Varol Nalbant
Cilt Sena Ofset, Şefik Matbaası
Baskı Şefik Matbaası