Hep Sondan Başlar

Hep Sondan Başlar, 1970’lerin Büyükada’sından Milano’ya, 1980’lerin Londra’sına ve günümüz İstanbul’una uzanan yaşamların, yaşamdaki sonların ve başların romanı.

“Yaşamıma şöyle bir baktığımda sürekli hikâye içinde hikâyeler görüyorum. Hangisi yan, hangisi ön? Birinden daha az söz edince, sansürlemiş gibi mi olur insan? Karar veremiyorum. Yalnız içimde senelerdir dönüp dolaşan, esas hikâye sanki başkaymış gibime geliyor. Ana kahramanları başka kişiler olan hikâye, nasıl senin hikâyen olabilir?”

Yaşam sonunu bildiğimizi varsayıp okumak istediğimiz bir hikâyedir, tıpkı Ece Beyhan’ın sondan başlayan hayatının romanı gibi. Avrupai görünmenin moda olduğu zamanlar, Arnavut kaldırımı sokaklar, havai görünmekten kaçınması öğretilen tutkulu kadınlar, siyah-beyaz filmler... Ece bunları yazarken, geçmişinden insanlar ve yerler bir araya gelmeye, beklenmedik yeni sonlar oluşmaya başlar. Anlatıcılar değişir, aşklardan şehirler, şehirlerden öyküler çıkar.

Taçlı Yazıcıoğlu, okuyucuya şaşırtıcı sonlar hazırlayan, roman sanatına vâkıf, coşkulu bir yazar.

Hep Sondan Başlar, 1970’lerin Büyükada’sından Milano’ya, 1980’lerin Londra’sına ve günümüz İstanbul’una uzanan yaşamların, yaşamdaki sonların ve başların romanı.

Taçlı Yazıcıoğlu Adana’da doğdu. Manchester Üniversitesi, İnsan Bilimleri Fakültesi’nden kazandığı bursla doktora derecesini aldı (2006). Çeşitli ülkelerde maddi kültür üzerine yaptığı araştırmalarla doçent oldu. İlk romanı Hep Sondan Başlar (2019) İletişim Yayınları tarafından yayımlandı. Yaşamının bir kısmını İngiltere, Guatemala ve Kanada’da geçiren yazar, doktora yapmaya başlamadan önce uluslararası şirketlerde çalışmıştır. Bilkent Üniversitesi’nden bilgisayar ve enformatik mühendisliği ve işletme yüksek lisans dereceleri de vardır. Üniversitede yan dal olarak okuduğu sanat tarihi ve fotoğraf çekme yaşamında ve yazılarında önemli bir yer tutar. Yurtdışında yayımlanmış bilimsel makale ve kitap bölümleri vardır. Anı-öykülerinden ikisi İletişim Yayınları’ndan çıkan Enişte Risalesi (2019) ve Adana’ya Kar Yağmış (2006) derlemelerinde yer almıştır. Halen aralarında Birikim'in de olduğu dergilerde ve kendi blogunda yazmaya devam etmektedir. Bir kızı vardır, İstanbul’da yaşar.

Kitabın Adı Hep Sondan Başlar
ISBN 9789750527357
Yayın No İletişim - 2816
Dizi Türkçe Edebiyat - 488
Alan Çağdaş Türkiye Edebiyatı
Sayfa 291 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Perakende Satış Fiyatı 213,00 TL
Baskı 3. baskı - Mayıs 2022 (1. baskı - Eylül 2019)
Yazar Taçlı Yazıcıoğlu
Editör Duygu Çayırcıoğlu
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Nebiye Çavuş
Baskı Ayhan Matbaası
Cilt Güven Mücellit