Geographika: Yeniden Keşfedilen Yunanistan

Sürekli altüst oluşlar içinde tarihi yeniden yazılan bir ülkeyi gezmek, görmek, gözlemlemek... Dostluk ve düşmanlık duygularının sırt sırta yaşadığı toprakları ve bu topraklar üzerinde yaşayan insanları tanımak... Bir coğrafyaya resmi söylemlerin dışından ve ötesinden bakabilmek... Elinizdeki kitap yukarıdaki spotların ışıkları altında, kadim komşumuz Yunanistan'ı, geçmişten bugüne akan öyküsü eşliğinde anlatım iddiasını taşıyor.
Sürekli altüst oluşlar içinde tarihi yeniden yazılan bir ülkeyi gezmek, görmek, gözlemlemek... Dostluk ve düşmanlık duygularının sırt sırta yaşadığı toprakları ve bu topraklar üzerinde yaşayan insanları tanımak... Bir coğrafyaya resmi söylemlerin dışından ve ötesinden bakabilmek... Elinizdeki kitap yukarıdaki spotların ışıkları altında, kadim komşumuz Yunanistan'ı, geçmişten bugüne akan öyküsü eşliğinde anlatım iddiasını taşıyor. Geographika, kuzeyden güneye, anakaradan adalara tüm Yunanistan'ın "yeniden keşfi" bir anlamda. Arkeolojiden etnografyaya, mitolojiden siyasi tarihe, gündelik hayattan ekonomiye uzanan geniş bir yelpazede Yunanistan'ın dünü ve bugünü... Kitap, Yunanistan'ı üç tarihi kesitte ele alıyor: Antik dönemden Hıristiyanlığa, Osmanlı egemenliğinden bağımsızlığa ve bağımsızlıktan günümüze. Tarihi kalıntılardan yemek kültürüne uzanan ayrıntılarıyla zengin bir rehber niteliği kazanan bu çalışma, harita, plan ve krokileri, geniş kaynakçası ile Türkçe'de eşi benzeri olmalan bir elkitabı aynı zamanda. Bu satırların okurları için son söz: Geographika ile Yeniden Keşfedilen Yunanistan'da iyi yolculuklar dileriz.

1963’te İstanbul’da doğdu. İ. Ü. Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nden 1986’da mezun oldu. Gökaçtı’nın çeşitli dergilerde yayımlanmış tarihî araştırmaları ve gezi yazıları bulunuyor. 2008 yılında hayatını kaybetti. Kitapları: Dünyada ve Türkiye’de Belediyecilik (1996), Geographika: Yeniden Keşfedilen Yunanistan (İletişim Yayınları, 2001), Türkiye’de Din Eğitimi ve İmam Hatipler (İletişim Yayınları, 2005).

Kitabın Adı Geographika: Yeniden Keşfedilen Yunanistan
ISBN 9789754708523
Yayın No İletişim - 675
Dizi Bugünün Kitapları - 65
Alan Tarih
Sayfa 624 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 440 gr
Perakende Satış Fiyatı 27,31 TL
Baskı 2. baskı - Eylül 2001 (1. baskı - Ocak 2001)
Yazar Mehmet Ali Gökaçtı
Editör Birsen Talay
Kapak Utku Lomlu
Uygulama Çiğdem Dilbaz
Düzelti Serap Yeğen
Haritalar Nurgül Bahar
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset