Elhamdülillah Laikiz
Cinsiyet, İslâm ve Türk Cumhuriyetçiliği

Nancy Lindisfarne, Türkiye’de saha çalışması yapmış bir antropolog. Bu kitabında Richard Tapper ile beraber Eğridir kasabasında yaptıkları saha araştırmasına dayanarak, cinsiyet, İslâm ve devlet arasındaki ilişkileri inceliyor; İslâm’ın sıradan insanlar için ne anlama geldiğini, yaş, cinsiyet ve toplumsal sınıf farklarının insanların dinle olan farklı ilişkilerini nasıl etkilediğini bulmaya çalışıyorlar.
Nancy Lindisfarne, Türkiye’de saha çalışması yapmış bir antropolog. Bu kitabında Richard Tapper ile beraber Eğridir kasabasında yaptıkları saha araştırmasına dayanarak, cinsiyet, İslâm ve devlet arasındaki ilişkileri inceliyor; İslâm’ın sıradan insanlar için ne anlama geldiğini, yaş, cinsiyet ve toplumsal sınıf farklarının insanların dinle olan farklı ilişkilerini nasıl etkilediğini bulmaya çalışıyorlar. Yüzyıl başında yapılan düğünlerle bugünküleri, kadın mevlitleri ile erkek mevlitlerini karşılaştırarak Eğridirlilerin, kültürel dönüşümü ve sınıf farklılıklarını nasıl yaşadıklarını ortaya koyuyorlar. Temel tezleri, dinî ve siyasi uygulamaların, cinsiyetten bağımsız düşünülemeyeceği; kurumlaşmış İslamî uygulamaların, devlet tarafından Türk İslâmı’nın doğru biçimi olarak dayatıldığı ve laik milliyetçiliğin, tıpkı İslâm gibi, fundamentalist bir potansiyel taşıdığı. Kitabın ilk kısmında Nancy Lindisfarne, en iyi “biz bize benzeriz” cümlesiyle ifade edilebilecek Türk ayrıksıcılığını ele alıyor. “Taşralılık” da diyebileceğimiz ayrıksıcılık, Türk halkını ve devletini, bölgesel ve küresel değişimin tarihinin dışına atıyor. Lindisfarne, bu söylemi besleyen milliyetçiliğin ve laikliğin, etnografik, kuramsal ve yöntemsel bir eleştirisini sunuyor.
Londra Üniversitesi School of Oriental and African Studies’de öğretim üyesidir. İran, Afganistan ve Suriye’de etnografik çalışmalar yapmış; Ortadoğu’da cinsiyet, evlilik ve İslam üzerine pek çok makale kaleme almıştı. Dislocating Masculinity ve Languages of Dress in the Middle East başlıklı kitapların editörleri arasındadır. Lindisfarne’ın, Şam’daki saha araştırmasına dayanarak yazdığı kısa öykülerden oluşan bir kitabı vardır. Bartered Brıdes: Politics, Gender and Marriage ın an Afghan Tribal Society başlıklı kitabı Nancy Trapper adıyla yayımlanmıştır. 1979 ve 1984 yılları arasında yaklaşık onaltı ay Türkiye’de saha araştırması yapmıştır. Türkiye’ye çeşitli ziyaretlerde bulunan Lindisfarne,geçtiğimiz yıl İstanbul’da Yeditepe Üniversitesi’nde ders verdi.
Kitabın Adı Elhamdülillah Laikiz
Alt Başlık Cinsiyet, İslâm ve Türk Cumhuriyetçiliği
Orijinal Adı Thank God, We're Secular
ISBN 9789750500145
Yayın No İletişim - 779
Dizi Araştırma-İnceleme - 123
Alan Kadın ve Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları, Antropoloji
Sayfa 316 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 241 gr
Perakende Satış Fiyatı 18,52 TL
Baskı 1. baskı - Şubat 2002
Yazar Nancy Lindisfarne
Çeviren Selda Somuncuoğlu
Editör Asena Günal
Kapak Utku Lomlu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Asude Ekinci
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset