Dinsel Hareketler ve Sosyal Refah: Mısır, İsrail, İtalya ve ABD
Tanrı İçin Toplum Talebi

Sadece dinsel açıdan ortodoks hareketlerin örgütlenme biçimlerini kavramak için değil, etkili bir sosyal hareket kurmanın yollarını izlemek için de çok önemli bir kitap.

Hepsi “dinsel”, toplumlarını din ekseninde şekillendirmek isteyen dört “sosyal hareket”: Mısır’da Müslüman Kardeşler, İsrail’de Şas, İtalya’da Comunione e Liberazione, ABD’de Kurtuluş Ordusu. Davis ve Robinson, çoğu zaman önyargılarla yaklaşılan bu hareketlerin ortaya çıkışlarının ve gelişmelerinin öykülerini, örgütlenme biçimlerini, “sivil toplum” yaratma konusundaki anlayışlarını, kurdukları kurum ve kuruluşlarla devletin etrafından nasıl dolandıklarını anlatıyorlar.

Dinsel Hareketler ve Sosyal Refah, farklı dinlerden ve ülkelerden olan bu dört hareketin izlediği sabırlı, aşamalı bir şekilde ilerlemeyi esas alan, sebatkâr, toplumun kılcal damarlarına nüfuz eden yaklaşımın çoğunlukla gözden kaçırıldığına dikkat çekiyor. Davis ve Robinson’un özellikle altını çizdikleri nokta şu: Bu hareketler özellikle sosyal dayanışma, yardımlaşma ve sosyal refaha verdikleri önemle toplumlarında yer ediniyorlar. Bu çerçevedeki komüniteryan/cemaatçi mantığa bağlı olarak yarattıkları alternatif dinî, kültürel ve ekonomik kurumlarla muazzam bir ağ kurup hem devlete meydan okumaya başlıyorlar hem de kendi gündemlerini usul usul işliyorlar. Sadece dinsel açıdan ortodoks hareketlerin örgütlenme biçimlerini kavramak için değil, etkili bir sosyal hareket kurmanın yollarını izlemek için de çok önemli bir kitap...

DePauw Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde profesördür. Davis, özellikle dinsel hareketlerin siyaset üzerindeki etkisini karşılaştırmalı ve tarihsel açılardan ele aldığı çalışmalarıyla tanınmaktadır.

Indiana Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde yönetici profesördür. Dinin çeşitli ülkelerde siyaset üzerindeki etkileri, din sosyolojisi, kolektif davranış ve sosyal hareketler üzerine çalışmalar yapmaktadır.

Kitabın Adı Dinsel Hareketler ve Sosyal Refah: Mısır, İsrail, İtalya ve ABD
Alt Başlık Tanrı İçin Toplum Talebi
Orijinal Adı Claiming Society for God Religious Movements and Social Welfare Egypt, Israel, Italy, and the United States
ISBN 9789750516948
Yayın No İletişim - 2104
Dizi Bugünün Kitapları - 178
Alan Politika/Siyaset
Sayfa 304 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 249 gr
Perakende Satış Fiyatı 9,00 TL
Baskı 1. baskı - Ocak 2015
Yazar Nancy J. Davis, Robert V. Robinson
Çeviren Hasan Şen, Balım Sultan Yetgin
Editör Kıvanç Koçak
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Oben Üçke
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset