Çocukluğumun Savaş Yılları Anıları

Hem uygulamacı hem öğretmen mühendis ve kemancı Adnan Ergeneli’nin, çocuk yaşta tanık olduğu 1. Dünya Savaşı ve Milli Mücadele yıllarına dair anıları. ‘Uyanık’ bir çocuğun keskin gözlemci bakış açısından, savaş döneminde İstanbul’un ve çeşitli Anadolu şehirlerinin manzarası, Osmanlı-Türk elitlerinin “babasının arkadaşları” olarak en yalın halleri.
Hem uygulamacı hem öğretmen mühendis ve kemancı Adnan Ergeneli’nin, çocuk yaşta tanık olduğu 1. Dünya Savaşı ve Milli Mücadele yıllarına dair anıları. ‘Uyanık’ bir çocuğun keskin gözlemci bakış açısından, savaş döneminde İstanbul’un ve çeşitli Anadolu şehirlerinin manzarası, Osmanlı-Türk elitlerinin “babasının arkadaşları” olarak en yalın halleri...
Ortaokulu Amasya’da, liseyi Ankara Erkek Lisesi’nde bitirdi. Fransa’da Grenoble Üniversitesi’nden 1933 yılında elektrik yüksek mühendisliği diploması aldı. Türkiye’ye döndükten sonra çeşitli yerlerde elektrik mühendisliği yaparken, keman çalmasını öğrendi, daha sonra İstanbul Senfoni Orkestrası’nda (Cemal Reşit Rey’in kurduğu ilk senfoni orkestrası) keman çaldı. 1950 yılında İstanbul Yıldız Teknik Okulu’nda (bugünkü Yıldız Üniversitesi) elektroteknik dersi öğretmenliğine başladı. Elektrik Bölümü Başkanlığı, 1963’ten sonra da müdürlük yaptı. 1969’da okul Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi adını alınca Akademi Başkanı ve profesör olarak çalıştı. 1981’de emekli oldu, ama 1989’a kadar ders vermeye devam etti.
Kitabın Adı Çocukluğumun Savaş Yılları Anıları
ISBN 9789754703269
Yayın No İletişim - 213
Dizi Anı - 10
Alan Çağdaş Türkiye Edebiyatı
Sayfa 217 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 187 gr
Perakende Satış Fiyatı 17,13 TL
Baskı 1. baskı - Nisan 1993
Yazar Adnan Ergeneli
Kapak Ümit Kıvanç
Düzelti Ahmet Abbas
Dizgi Maraton Dizgievi
Cilt Ayhan Matbaası, Şefik Matbaası
Baskı Şefik Matbaası