Otorite, toplumun çeşitli düzeylerinde, okulda, ailede, işyerinde ya da devletin elinde aslında uzun bir zamandır krizde. Bu krizin ne olduğunu ya da nasıl aşılacağını anlayabilmek için öncelikle otoritenin ne olduğunu ortaya koymak gerek. Gérard Mendel, bu sorunun cevabını bulmak için tarihe dönmemizi öneriyor. Hindistan’dan Afrika’ya, Antik Çağ’dan bugüne, Mendel’e göre her yerde ve her zaman otoritenin temelinde ortak bir antropolojik zemin vardı.
Otorite, toplumun çeşitli düzeylerinde, okulda, ailede, işyerinde ya da devletin elinde aslında uzun bir zamandır krizde. Bu krizin ne olduğunu ya da nasıl aşılacağını anlayabilmek için öncelikle otoritenin ne olduğunu ortaya koymak gerek. Gérard Mendel, bu sorunun cevabını bulmak için tarihe dönmemizi öneriyor. Hindistan’dan Afrika’ya, Antik Çağ’dan bugüne, Mendel’e göre her yerde ve her zaman otoritenin temelinde ortak bir antropolojik zemin vardı. Bütün toplumlar hayatta kalmakla ilgili birincil korkularını gidermek için, gönüllü itaat karşılığında koruyucu bir otoritenin mevcudiyetini benimsediler. Ama otorite bütün toplumlarda farklı biçimlerde ortaya çıktı. Topluluk; geleneksel toplumlarda ebeveyn otoritesini benimserken, modern toplumlarda otoriteyi yalnızca baba figürüne devretti. Bugün Batı’da patriarkal toplum biçimi gittikçe yok olurken ne topluluk, ne de baba, arkaik korkularımızı büsbütün gidermeye yetecek güçteler. Otoritenin krizinin en temel sebeplerinden biri bu. Peki demokrasi, insanın
içindeki bitmeyen çocukluğu, korkularını, hakikatten kaçma eğilimini gidermeye muktedir mi? Gérard Mendel Bir Otorite Tarihi’nde günümüzün belki de en önemli sorularından birisi hakkında aydınlatıcı ipuçları veriyor.

Psikanalist ve sosyolog. Eserleri: La révolte contre le père [Babaya İsyan, Cem Yayınevi, 2000]; Pour décoloniser l’enfant [Son Sömürge Çocuk, Kabalcı Yayınevi, 2000]; La Psychanalise revisitée (La Découverte); La société n’est pas une famille (La Découverte); L’acte est une aventure (La Découverte).
Kitabın Adı Bir Otorite Tarihi
Alt Başlık Süreklilikler ve Değişiklikler
Orijinal Adı Une histoire de l'autorité / Permanences et variations
ISBN 9789750503405
Yayın No İletişim - 1098
Dizi Bugünün Kitapları - 100
Alan Tarih, Politika/Siyaset
Sayfa 303 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 224 gr
Perakende Satış Fiyatı 72,00 TL
Baskı 1. baskı - Temmuz 2005
Yazar Gérard Mendel
Çeviren Işık Ergüden
Editör Can Belge
Düzelti Ziya Osman Bangu
Kapak Resmi Geoffrey Moss
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset