Avrupa'da İnsan Hakları

Günümüzde insan hakları, hiçbir zaman olmadığı kadar kabul görüyor ve özellikle Avrupa’nın siyasi retoriğinde şiddetle destekleniyor; ancak somut gerçeklikte, Avrupa da dahil, her yerde ihlal ediliyor. Üzerinde mutabakata varılmış olan standartların istikrarlı bir biçimde uygulanmamasının yanında, yürütmede de aksaklıklar yaşanıyor. Cezaevlerinin aşırı kalabalık olduğu Avrupa ülkelerinin birçoğunda hukukun üstünlüğü ilkesi çiğneniyor ve ekonomik krizlerden en olumsuz etkilenenler, en kırılgan kesimler oluyor.

Günümüzde insan hakları, hiçbir zaman olmadığı kadar kabul görüyor ve özellikle Avrupa’nın siyasi retoriğinde şiddetle destekleniyor; ancak somut gerçeklikte, Avrupa da dahil, her yerde ihlal ediliyor. Üzerinde mutabakata varılmış olan standartların istikrarlı bir biçimde uygulanmamasının yanında, yürütmede de aksaklıklar yaşanıyor. Cezaevlerinin aşırı kalabalık olduğu Avrupa ülkelerinin birçoğunda hukukun üstünlüğü ilkesi çiğneniyor ve ekonomik krizlerden en olumsuz etkilenenler, en kırılgan kesimler oluyor. 

Avrupa’da İnsan Hakları, bu gerçekliği ele alan bir çalışma. Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Thomas Hammarberg, ziyaretleri sırasında gözlemlediği yabancı düşmanlığını, homofobiyi, Romanları mağdur eden ayrımcılığı, çocuk istismarını, kadınlara yönelik şiddeti ve engelli insanları hedef alan haksızlıkları anlatıyor; Avrupa’da halen mevcut olan eksiklikleri tanımlarken bunlara somut çareler öneriyor. 

İnsan haklarının hiçbir şekilde hayal ürünü olmadığını savunan Hammarberg, insan hakları açısından ve barışçı, dürüst, adil bir toplum için şart olan değerleri ve normları ortaya koyuyor, insan haklarının gerçekliğe dönüşmesinin ise bir siyasi irade meselesi olduğunu vurguluyor.

47 üye ülkede insan haklarına saygının ve farkmdalığın artırılmasına yönelik çalışmalardan sorumlu Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri'dir. Geçmişte Uluslararası Af Örgütü Genel Sekreteri olan Hammarberg, uluslararası yardım örgütü Save the Children'ın İsveç'teki temsilciliğinde ve Uluslararası Olof Palme Merkezi'nde, ayrıca Birleşmiş Milletler İnsan Haklan Özel Temsilcisi olarak Kamboçya'da görev yapmıştır. 1977'de, Uluslararası Af Örgütü adına Nobel Barış Ödülü'nü almıştır.

Kitabın Adı Avrupa'da İnsan Hakları
ISBN 9789750509834
Kapak Düzensiz göçmenlere yönelik Fylako Merkezi'nde gözaltında tutulan göçmenler, Evros, Yunanistan, Aralık 2008 (© Avrupa Konseyi). (Sandro Weltin, Avrupa Konseyi'nde fotoğrafçı)
Yayın No İletişim - 1689
Dizi Bugünün Kitapları - 132
Alan Hukuk İncelemeleri
Sayfa 301 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 251 gr
Perakende Satış Fiyatı 191,00 TL
Baskı 1. baskı - Ocak 2012
Yazar Thomas Hammarberg
Çeviren Ayşen Ekmekçi
Editör Berna Akkıyal
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Barış Sağlan
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset