Aspern’in Mektupları

Henry James, Aspern’in Mektupları adlı kısa romanını, Lord Byron’ın sevgilisinin yaşadığı gerçek bir olay üzerine kurar. Tıpkı Lord Byron gibi ünlü şair Jeffrey Aspern de, sevgilisi ve hayatının en büyük aşkı Juliana’ya mektuplar yazar. Aspern öldükten sonra mektupların izini kimse bulamaz.

Henry James, Aspern’in Mektupları adlı kısa romanını, Lord Byron’ın sevgilisinin yaşadığı gerçek bir olay üzerine kurar. Tıpkı Lord Byron gibi ünlü şair Jeffrey Aspern de, sevgilisi ve hayatının en büyük aşkı Juliana’ya mektuplar yazar. Aspern öldükten sonra mektupların izini kimse bulamaz.

Mektuplarıyla birlikte kayıplara karışıp Venedik’te münzevi bir hayat yaşamaya başlayan Juliana kimsenin dikkatini çekmez, ta ki tutkulu bir Aspern hayranı olan editör, Juliana ile Aspern’in mektuplarının peşine düşene kadar. Aspern’in kayıp mektuplarını saplantı haline getiren editör, artık yaşlanmış olan Juliana’nın evine kiracı olarak yerleşir ve Juliana’nın aynı zamanda bakıcılığını da yapan yeğeni Miss Tina ile arkadaş olur. Tek amacı mektupları saklandıkları yerden çıkarıp dünyaya duyurmaktır… Henry James’in başarılı kurgusuyla, mektupların sırrı ve ortaya çıkıp çıkmayacakları konusundaki gizem, son sayfaya kadar süren yüksek bir gerilimle okuru sürüklüyor. 19. yüzyıl sonu muhteşem Venedik manzaraları fonunda geçen Aspern’in Mektupları’nı Hasan Fehmi Nemli’nin özenli çevirisi ile sunuyoruz.
“Onun soyundan ve geleneğinden gelmiş birinden bekleneceği gibi, Mr. James vicdanların tarihçisidir.”
JOSEPH CONRAD
"Şiir tarihindeki Shakespeare gibi, Henry James de roman tarihinde benzeri olmayan bir yazardır."
GRAHAM GREEN

15 Nisan 1843’te ünlü bir dilbilimci ve filozof olan Henry James Sr. ile varlıklı bir ailenin kızı olan Mary Walsh’un oğlu olarak New York’ta dünyaya geldi. James ilköğretim yıllarında önce New York’ta, daha sonra Londra, Paris ve Cenevre’de eğitim gördü; 1862 yılında Harvard Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne girdi. Ertesi yıl ilk öykülerini yazdı. The Nation ve The Atlantic gibi dergilerde sanat, edebiyat ve gezi yazılarını yayımladı. 1869 yılında Avrupa’ya taşındı ve burada yaşamaya başladı. Bu dönemde Dante Gabriel Rossetti ve William Morris gibi sanatçılar, John Ruskin, George Eliot ve Charles Darwin gibi döneminin ünlü yazarları ile arkadaşlık kurdu. 1870’te, ileride büyük bir romancı olduktan sonra reddedeceği ilk romanını yazdı. 1875’te ilk romanı kabul edilen Roderick Hudson’ı kaleme aldı. Aynı yıl bir yıllığına Paris’e gitti ve ilk andan itibaren sosyetenin sevgilisi oldu. Zola, Flaubert ve Maupassant ile tanıştı. Ertesi yıl Londra’ya yerleşti. İtalya seyahatinden sonra 1882’de kaleme aldığı Daisy Miller ve 1877’de yazdığı The American romanlarıyla edebiyat çevrelerinde ismini duyurmaya başladı. 1881’de yayımlanan Bir Kadının Portresi’ne kadar eserlerinde Avrupa’daki eski medeniyetler ile Amerika’daki sosyal hayatın etkileşimini ve Avrupa’da karşılaştığı “uluslararası” kişilikleri inceledi ve çağının en ünlü Amerikalı yazarı haline geldi. Bir dönem natüralist romanlar yazdı, ardından oyun yazarlığını denedi ama başarılı olamadı. 1896’da Poynton’daki Ganimetler’i yazdı. What Maisie Knew (1897) ve The Awkward Age (1899) kitaplarında, yabancısı olduğu İngiliz kişiliğini derinlemesine irdeledi. 1898’de yirmi yılı aşkın süre yaşadığı şehirden ayrılarak Sussex’te bir malikâneye taşındı. Bu evde sanatının doruk noktasını oluşturan son dönem eserlerini kaleme aldı: Aspern’in Mektupları (1888), Güvercinin Kanatları (1902), The Ambassadors (Elçiler, 1903) ve The Golden Bowl (1904). Son yıllarında ABD çapında gezerek konferanslar verdi, toplu eserlerinin üzerinde düzeltmeler yaptı. Birinci Dünya Savaşı sırasında İngiliz vatandaşlığına geçti. 1916’da kısa bir hastalık döneminin ardından hayatını kaybetti ve Cambridge’de defnedildi. Bugün, Oxford İngilizce Sözlüğü’nde James’in eserlerinden binin üzerinde alıntı mevcuttur.

Kitabın Adı Aspern’in Mektupları
Orijinal Adı The Aspern Papers
ISBN 9789750507694
Kapak James Abbott McNeill Whistler, "Nocturne in Blue and Silver: The Lagoon, Venice", 1879-80
Yayın No İletişim - 1477
Dizi İletişim Klasikleri - 20
Alan Klasik Dünya Edebiyatı
Sayfa 135 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 107 gr
Perakende Satış Fiyatı 89,00 TL
Baskı 1. baskı - Mayıs 2010
Yazar Henry James
Çeviren Hasan Fehmi Nemli
Dizi Editörü Orhan Pamuk
Editör Belce Ünüvar
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Defne İpek
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset