"Adın Perihan Olsun"
Diyap Ağa’nın Torunu Ane Hatun’un Hikâyesi

Dersim katliamından hayatta kalanlardan Ane Hatun’un hikâyesi… Ane Hatun, bir genç kız olarak sürgünlerde hayatta kalmaya çalışırken, Ferhatan aşiretinin sürdürücüsü olmanın yükünü taşımış sırtında aynı zamanda.
“Denklerimizi kamyon kasasına yükledik, yaşlılar şoförün yanına, biz de eşyaların olduğu kasaya bindik ve Dersim’e doğru yola çıktık. Epey bir yol gittikten sonra, dokuz yıl önce insanların çığlık çığlığa bağırıp geçmemek için direndiği, benim onları ikna edişim üzerine karşıya geçmeyi kabul ettikleri asma köprüye vardık. O asma köprünün yerine beton, sallanmayan bir köprü yapmışlardı ama yaşadıklarımı, o günü bütün ayrıntılarıyla hatırladım oradan bu kez kamyonla geçerken. Köprünün adı, ‘Singeç Köprüsü’ olmuş. (…) Geçtiğimiz her yere sanki ilk kez görüyor gibi bakıyordum. Birkaç saatlik yolculuğun sonunda, dokuz yıl önce temmuz ayı sonlarında ayrıldığım topraklara yine bir temmuz ayının sonlarında varmıştım. Artık baba ocağındaydım. Dilekçe vererek satışını durdurduğum babama ait Peyik Köyü’ndeydik.”

Dersim katliamından hayatta kalanlardan Ane Hatun’un hikâyesi… Ane Hatun, bir genç kız olarak sürgünlerde hayatta kalmaya çalışırken, Ferhatan aşiretinin sürdürücüsü olmanın yükünü taşımış sırtında aynı zamanda.

Ane Hatun, yaşadığı ağır mağduriyete sığmayan, güçlü bir kadın… Küçücükken, “ellerine kına bile yakamadan” gelin olan, üç evlilik yapan ve evliliklerinde de, devlet gücü karşısında da, hayatın her sahasında da sağlam duran bir kadın.

Bu hüzünlü ve capcanlı kitap, Dersim kırımının yıllara yayılan etkilerini ve “Dersimli olma”yı, kuvvetli, dik bir kadının hikâyesiyle kararak anlatıyor.
1962’de Elazığ’da doğdu. Yalova Lisesi’nden mezun oldu. Ağabeyi ile birlikte girdikleri ünüversite sınavında Ankara’da bir eğitim fakültesini kazandılar fakat kayıt kuyruğunun uzunluğundan sıkılıp kayıt yaptırmadan oradan ayrıldılar. Kendisini “aktarıcı” olarak tanımlamaktadır. Bu kitap “aktardığı” ilk çalışmasıdır. Evli ve bir kız çocuğu annesidir.
Kitabın Adı "Adın Perihan Olsun"
Alt Başlık Diyap Ağa’nın Torunu Ane Hatun’un Hikâyesi
ISBN 9789750520143
Yayın No İletişim - 2353
Dizi Anı - 72
Alan Çağdaş Türkiye Edebiyatı, Politika/Siyaset, Tarih
Sayfa 168 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 145 gr
Perakende Satış Fiyatı 28,00 TL
Baskı 1. baskı - Ağustos 2016
Yazar Betül Fatime Günday
Editör Tanıl Bora
Yayına Hazırlayan Elif Türker
Dizi Kapak Tasarımı Utku Lomlu
Kapak Suat Aysu
Kapak Fotoğrafı Güher Demirdöven
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Remzi Abbas
Baskı Sena Ofset
Cilt Güven Mücellit