1. Dünya Savaşı ertesindeki yıkıcı-yaratıcı sanatsal hareketlilik ortamının çok yönlü simalarından Alman yazar Spengemann’ın küçük romanının arkaplanında “sanatı anlama” sorunu yatıyor. Başka birçok özelliğinin yanısıra, insanın eğlenmesinin düşünmesine engel olmadığının canlı bir kanıtı bu kitap.
1. Dünya Savaşı ertesindeki yıkıcı-yaratıcı sanatsal hareketlilik ortamının çok yönlü simalarından Alman yazar Spengemann’ın küçük romanının arkaplanında “sanatı anlama” sorunu yatıyor. Başka birçok özelliğinin yanısıra, insanın eğlenmesinin düşünmesine engel olmadığının canlı bir kanıtı bu kitap. Yazar kalemini kaybediyor, roman kahramanlarınca terkediliyor - ve roman bütün bunlarla yürüyor! Bu alışılmadık, esprili, renkli, derinlikli metin 1924’te tamamlanmış ama ancak 1991’de yayımlanabilmiş.
Yazdığı edebi metinler, sanat eleştirileri, çıkardığı degiler, yenilikçi sanatçıları savunmak için giriştiği mücadelerle, 1. Dünya Savaşı ertesindeki yoğun sanatsal hareketlilik ortamının enerjik ve çok yönlü kişilerindendi. Reklam grafikerliği yaparak geçiniyordu, ama aslî faaliyeti sanat âlemindeydi. Fazlasıyla alışılmadık bir cinsten olan Ypsilon'u 1924 Nisan'ında tamamlamıştı. Ama roman ancak 1991'de basıldı.
Kitabın Adı Ypsilon
Orijinal Adı Ypsilon
ISBN 9789754703177
Yayın No İletişim - 217
Dizi Dünya Edebiyatı - 39
Alan Çağdaş Dünya Edebiyatı
Sayfa 131 sayfa
Perakende Satış Fiyatı 1,85 TL
Baskı 1. baskı - Mart 1993
Yazar Christof Spengemann
Çeviren Ümit Kıvanç
Kapak Ümit Kıvanç
Kapak Fotoğrafı Christof Spengemann
Cilt Ayhan Matbaası, Şefik Matbaası
Baskı Şefik Matbaası