Türkiye'nin Mafyası

Türkiye’nin Mafyası, ülkenin tarihine milat gibi düşen malûm Susurluk kazasından bu yana gündemin –maalesef hâlâ- başında oturan o meş’um konuya yurtdışından ‘ithal’ bir katkı. Gerçi pek ithal sayılmasa gerek, çünkü bu çalışmaya imza atanlardan biri Türk. Yayımlandığı Hollanda’da büyük ilgi gören Türkiye’nin Mafyası, Utrech Üniversitesi Kriminoloji Kriminoloji Kürsüsü profesörlerinden Frank Bovenkerk ile yine aynı üniversitede öğretim görevlisi olan Dr. Yücel Yeşilgöz tarafından kaleme alındı.
Türkiye’nin Mafyası, ülkenin tarihine milat gibi düşen malûm Susurluk kazasından bu yana gündemin –maalesef hâlâ- başında oturan o meş’um konuya yurtdışından ‘ithal’ bir katkı. Gerçi pek ithal sayılmasa gerek, çünkü bu çalışmaya imza atanlardan biri Türk. Yayımlandığı Hollanda’da büyük ilgi gören Türkiye’nin Mafyası, Utrech Üniversitesi Kriminoloji Kürsüsü profesörlerinden Frank Bovenkerk ile yine aynı üniversitede öğretim görevlisi olan Dr. Yücel Yeşilgöz tarafından kaleme alındı.
Bu akademik çalışma Türkiye ve Türkiye dışındaki önemli kaynaklara dayanıyor. Yazarların akademik kariyerleri, kitabı, salt olguların ve olayların sıralandığı bir çalışmanın ötesine taşıyor; “suç” ve “suç örgütleri”ne getirilen kriminojik yaklaşımlar ve sosyolojik açılımlar, bu konuda daha önce yapılan benzer çalışmalardan farklı kılıyor. Örneğin, ülkenin geleneksel “kabadayı” altkültürünün geçirdiği değişim süreci, “Modern Babalar ve Örgütleri” başlığı altında inceleniyor. Önemli kaynak ve verilerle desteklenen “Türkiye’de Mafya ve Uyuşturucu Ticareti” başlıklı bölüm, suç örgütlerinin malî kaynaklarıyla ülke ekonomisinin entegrasyonunu gözler önüne seriyor. Suç örgütleri karşısında polis teşkilatlarının durumunun irdelendiği sayfalar kitabın canalıcı bölümlerinden biri. Kitabın en özgün bölümü ise, uyuşturucu dünyasının bir numaralı ismi Kürt asıllı Hüseyin Baybaşin’in hem kendini hem de “âlem”ini anlattığı, Türkiye’ye politik göndermelerle dolu öyküsü; üstelik kendi ağzından. Türkiye’nin Mafyası, “Susurluk”la aleniyet kazanan ‘yeraltı dünyamız’ın ne menem bir şey olduğunu hem anlamak hem de ciddiyetini kavramak için önemli bir kitap.
1943 doğumlu. Amsterdam Üniversitesi'nde kültürel antropoloji eğitimi yaptı. Utrecht Üniversitesi Kriminoloji Kürsüsü'nde profesör oldu. Çok sayıda makale, yazı ve kitabı vardır.
1951 yılında Dersim'de doğdu. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. 1980 askeri darbesinden sonra ülkeyi terketmek zorunda kaldı. 1984 yılında Hollanda'ya gelen Yeşilgöz, Amsterdam Üniversitesi'nde başladığı akademik çalışmalarını Utrecht Üniversitesi'nde sürdürmektedir. 1995 yılında "Allah, Şeytan ve Hukuk" başlıklı teziyle doktor unvanını aldı. Hollanda Kraliyet Nişanı sahibidir.
Kitabın Adı Türkiye'nin Mafyası
Orijinal Adı De maffia van Turkije
ISBN 9789754707779
Yayın No İletişim - 608
Dizi Bugünün Kitapları - 58
Alan Tarih, Politika/Siyaset
Sayfa 344 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 254 gr
Perakende Satış Fiyatı 19,91 TL
Baskı 2. baskı - Kasım 2000 (1. baskı - Mart 2000)
Yazar Frank Bovenkerk, Yücel Yeşilgöz
Kapak Fatoş Gencosman
Editör Tanıl Bora
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Can Belge
Çeviren Nurten Aykanat, Haluk Tuna
Dizgi Maraton Dizgievi
Cilt Sena Ofset, Şefik Matbaası
Baskı Şefik Matbaası