Türkiye'de Demokrasiye Geçişte Basın (1945-1950)

Cumhuriyet tarihinin kritik dönemeçlerinden biri: İkinci Dünya Savaşı sona ermiş; Türkiye, tam anlamıyla demokrasiye doğru değilse de çokpartili hayata doğru zorunlu sayılabilecek bir dümen kırma sürecine girmiş, Demokrat Parti kurulmuş... Önce 1946 seçimleri yapılacak, ardından 1950 seçimleri gelecek ve bu ilginç, sancılı, renkli dönemde basın çok-işlevli bir rol üstlenecek.
Cumhuriyet tarihinin kritik dönemeçlerinden biri: İkinci Dünya Savaşı sona ermiş; Türkiye, tam anlamıyla demokrasiye doğru değilse de çokpartili hayata doğru zorunlu sayılabilecek bir dümen kırma sürecine girmiş, Demokrat Parti kurulmuş... Önce 1946 seçimleri yapılacak, ardından 1950 seçimleri gelecek ve bu ilginç, sancılı, renkli dönemde basın çok-işlevli bir rol üstlenecek. Hem -koşullar elverdiğince- yaşananları yansıtmaya çalışacak, hem de yaşanacakları yönlendirebilme, belirleyebilme mücadelesinde yer bulacak. Din’e bakarken, sol’a bakarken; CHP’ye, DP’ye, demokrasiye, düne ve geleceğe bakarken polemiklere dalınacak, kavgalar kopacak, uzlaşmalara varılacak; 1945-50 arası, basın tarihimizde, bugüne kadar uzanacak âdetlerin, geleneklerin, ilişki türlerinin filizlendiği bir dönem olacak.
Nilgün Gürkan’ın Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ndeki doktora çalışması için hazırladığı tezin kitaplaştırılmış hali olan Türkiye’de Demokrasiye Geçişte Basın, bu hareketli dönemi anlatıyor işte. Basının kurumsal yapısından simgesel önem taşıyan polemiklere, siyasetçi-gazeteci ilişkilerinden önemli günlerin manşetlerine, pek çok ayrıntıyı elli yıl öncesinden bugüne taşıyor ve yalnızca yakın tarih araştırmalarına değil, günümüzün demokrasi tartışmalarına, medya tartışmalarına da ihmale gelmez katkılarda bulunuyor.
1956’da Turhal’da doğdu. Orta ve lise öğrenimini İstanbul’da, yüksek öğrenimini Ankara’da tamamladı. 1985 yılında Hürgün gazetesinde gazeteciliğe başladı. Yeni Gündem dergisinde ve TRT Haber Dairesi’nde muhabir ve programcı olarak çalıştı. 1990’da Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi’nde “Televizyon Haberciliği” dersini vermeye başladı. Halen Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak çalışmaktadır.
Kitabın Adı Türkiye'de Demokrasiye Geçişte Basın (1945-1950)
ISBN 9789754706284
Yayın No İletişim - 454
Dizi Araştırma-İnceleme - 70
Alan Tarih, Medya-İletişim
Sayfa 481 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 351 gr
Perakende Satış Fiyatı 24,07 TL
Baskı 1. baskı - Mart 1998
Yazar Nilgün Gürkan
Kapak Fatoş Gencosman, Suat Aysu
Dizgi Remzi Abbas
Uygulama Suat Aysu
Düzelti Seçkin Oktay
Kapak Fotoğrafı Hüseyin Ezer
Cilt Sena Ofset, Şefik Matbaası
Baskı Şefik Matbaası