Tuhaf Günler Peşimizde

J. E. Bellocq, New Orleans genelevlerine fahişelerin fotoğraflarını çekmek için giden ve onlara sadece poz vermeleri için para ödeyen bir fotoğraf sanatçısı. Halil Turhanlı, Çanakkale’den ve “Çanakkaleli Melahat’i kızkardeş kabul ediyorum” diyen Ece Ayhan’dan selam götürüyor ona. Daha kimlere kimlere selam taşıyor, daha nerelere nerelere uğruyor Halil Turhanlı...

“Müjdeyi çocuklar verdiler. Yarın burada olacakmış. Dr. John nihayet kasabaya geliyor. Sapkın zevkli, çılgın bir oyuncakçının elinden çıkmış irili ufaklı vudu bebekleri, ürkütücü maskeler, şifalı otlar, kertenkele salyası, ölümcül keneler, sülükler, tarantulalar, bataklıkların çamurlarını, sazlıkların yosunlarını, ölümün uzun gecesinden söküp aldığı daha pek çok şeyi beraberinde getiriyor.”

J. E. Bellocq, New Orleans genelevlerine fahişelerin fotoğraflarını çekmek için giden ve onlara sadece poz vermeleri için para ödeyen bir fotoğraf sanatçısı. Halil Turhanlı, Çanakkale’den ve “Çanakkaleli Melahat’i kızkardeş kabul ediyorum” diyen Ece Ayhan’dan selam götürüyor ona.

Daha kimlere kimlere selam taşıyor, daha nerelere nerelere uğruyor Halil Turhanlı...

Çöl, bataklıklar, bataklıların ortasında yükselen ağaçlar tünemiş yırtıcı kuşlar… Vudu büyüleri ve zombiler… Siyahların hak ve özgürlük mücadelesi… Dansa yeni can verenler… parlak zihinlerin delirme maceraları… Rock dünyası ve trajik rockçıların hayat hikâyeleri… Kadri bilinmemiş veya buralarda pek az bilinen şairler, düşünürler, hikmet sahipleri…

Kâh mahzun mahzun tımbırdayan bir gitar, kâh şaha kalkan bir elektrogitar salvosu… Halil Turhanlı’nın kaleminden, felsefî bir epiğe benzeyen bir uzun yol nesri.

1954 yılında Çanakkale’de doğdu. İ.Ü. Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. Yazmaya 1980’lerde başladı. Çeşitli dergilerde yayımlanan yazılarının ağırlıklı konusu müziktir. Yayımlanmış kitapları: Meleklerin Düştüğü Yer (Altıkırkbeş, 1994), Müzik ve Muhalefet (Altıkırkbeş, 1996), Bir Erdem Olarak Sapkınlık (Chiviyazıları, 2000), Ütopyanın Sesleri (Chiviyazıları, 2001), Şenlik, Sanat ve Sabotaj (Chiviyazıları, 2002), Anarşik Armoni (Dharma, 2003), Kahinler ve Müjdeciler (Dharma, 2004), Katiliniz Şehirlerde Dolaşıyor (Çitlembik, 2006).
Kitabın Adı Tuhaf Günler Peşimizde
ISBN 9789750515651
Yayın No İletişim - 2022
Dizi Bugünün Kitapları - 166
Alan Popüler Kültür, Çağdaş Türkiye Edebiyatı
Sayfa 144 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 128 gr
Perakende Satış Fiyatı 6,00 TL
Baskı 1. baskı - Temmuz 2014
Yazar Halil Turhanlı
Editör Tanıl Bora
Kapak Suat Aysu
Kapaktaki Çizim Mehmet Korkut Öztekin
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Emircan Yaşa
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset