Tek Yatakta İki Kişi
Geceleyin Yaşanan Tatlı Savaş

Jean-Claude Kaufmann Tek Yatakta İki Kişi’de, eşlerin yatakta karşı karşıya kaldıkları kişisel konfor arzusu ile yakınlık ve şefkat ihtiyacı arasındaki sürekli karşıtlığın izini sürüyor.

Yatak odamız ve yatağımız, hayatımızın yaklaşık yarısını geçirdiğimiz en mahrem mekânımız. Yorgun bir günün sonunda yorganın altına girip dinlendiğimiz, huzur bulup gevşediğimiz, ertesi gün için güç topladığımız bir sığınak, tazelenmeyi ve yenilenmeyi temsil eden neredeyse kutsal bir alan. Ancak çoğu zaman bu kutsal alanı bir başkasıyla, yani eşimizle paylaşırız. Onu ne kadar sevsek, ortak hayatımıza ne kadar değer versek de, bazen varlığı çeşitli sıkıntılar doğurur. Sevdiğimizin kimi alışkanlıkları keyfimizi kaçırır, hatta kimi zaman uykumuzu bölerek gecemizi kâbusa çevirir.

Geceleyin sıcak basanlar ve üşüyenler; uykusunda konuşanlar, kıpırdayanlar, tekme atanlar ve hiç hareket etmeden kalıp gibi uyuyanlar; yatağın tamamına yayılanlar ve bir köşeye sıkışmak zorunda kalanlar; horlayanlar ve en ufak bir sesle uykusu bölünenler…Peki birlikte uyuyan kişilerin bu farklı alışkanlıkları bir araya getirip ortak bir uyum geliştirmeleri nasıl mümkün olur? Bu uyum geliştirilemediğinde, eşlerin ayrı yataklarda, hatta gerekirse ayrı odalarda yatması çözüm müdür? Bu sözde “çözüm”, ilişkiyi nasıl etkiler? Eşler rahat ve deliksiz bir gece uykusu ile sevgilinin sıcaklığı arasında bir tercihte bulunmaları gerektiğinde dengeyi nasıl kurarlar?

Jean-Claude Kaufmann Tek Yatakta İki Kişi’de, eşlerin yatakta karşı karşıya kaldıkları kişisel konfor arzusu ile yakınlık ve şefkat ihtiyacı arasındaki sürekli karşıtlığın izini sürüyor. Çok sayıda tanıklık ışığında, yatakta yaşanan uyumun ya da uyumsuzluğun, ilişkinin genelini nasıl belirlediğini tartışıyor. Yazar, her gece yataklarımızda yaşanan “tatlı savaş”ta, bizi kendi alışkanlıklarımızı gözden geçirmeye davet etmeyi de ihmal etmiyor…

1948’de Rennes’de doğdu. 1977’de CNRS’e (Centre National de la recherche scientifique - Ulusal Bilimsel Araştırmalar Merkezi) girdi. Halen aynı kurumda sosyolog; uzmanlık alanları olan gündelik hayat, çift ilişkileri ve kimlik konularında çalışmalarını sürdürüyor. Kitapları dünya çapında on beş dile çevrilen Kaufmann, eşi ve iki çocuğuyla birlikte Bretagne’da yaşıyor.
Kitabın Adı Tek Yatakta İki Kişi
Alt Başlık Geceleyin Yaşanan Tatlı Savaş
ISBN 9789750520044
Arka Kapak Un lit pour deux: La tendre guerre
Yayın No İletişim - 2343
Dizi Psykhe - 18
Alan Psikoloji
Sayfa 199 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 168 gr
Perakende Satış Fiyatı 7,00 TL
Baskı 1. baskı - Temmuz 2016
Yazar Jean-Claude Kaufmann
Çeviren Z. Canan Özatalay
Editör Bahar Siber
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Burçin Gönül
Baskı Ayhan Matbaası
Cilt Güven Mücellit