Çizgilerin ve çizgili kumaşın tarihi üzerine “çizgi dışı” bir kitap. Ortaçağ Hıristiyan kültüründe dışlanmış insanları simgeleyen çizgi ve çizgili kumaş, tarih boyunca kah düşmanları işaret etti, kah mahkumların üniformalarında alan buldu. Şeytan’la özdeşleştirildiği dönemler de yaşadı; iyi’nin, temiz’in, moda’nın yansıması olarak da görüldü.

Çizgilerin ve çizgili kumaşın tarihi üzerine “çizgi dışı” bir kitap. Ortaçağ Hıristiyan kültüründe dışlanmış insanları simgeleyen çizgi ve çizgili kumaş, tarih boyunca kah düşmanları işaret etti, kah mahkumların üniformalarında alan buldu. Şeytan’la özdeşleştirildiği dönemler de yaşadı; iyi’nin, temiz’in, moda’nın yansıması olarak da görüldü. Pastorueau, araştırmasında, bu uzun serüveni toplumsal ve tarihsel kodlar üzerinden değerlendirerek aktarıyor.

1947’de doğdu. Arşivci, eskiyazı uzmanı ve Yüksek Araştırmalar Uygulama Okulu direktörüdür (Sorbonne, IV. Section). Halen bulunduğu yerde, 1983’ten beri Batı Simgeleri Tarihi Kürsü Başkanlığı görevini yürütmektedir. İlk çalışmaları, “Amblemler ve takdim şekilleri (arma, mühür, madalya, ikona)” konusuna ayrılmıştı. Halihazırdaki araştırmaları bir taraftan bitkiler ve hayvanlar üzerine devam ederken, diğer taraftan insanla renkler arasındaki ilişkilere yönelmiştir. Başlıca eserleri: Yuvarlak Masa Şövalyeleri Zamanında İngiltere ve Fransa’da Günlük Hayat, Paris, Hachette, 1976; Armalar, Turnhout, Brepols, 1976 (Batı Ortaçağında Kaynak Tipleri, 20. clt.); Arma Anlaşması, Paris, Picard, 1979; Mühürler, Turnhout, Brepols, 1981 (Batı Ortaçağında Kaynak Tipleri, 36. clt.); Hermine ve Sinople. Ortaçağ Armacılık Araştırmaları, Paris, Le Léopard d’or, 1982; Yuvarlak Masa Şövalyeleri’nin Arma Dergisi, Paris, Le Léopard d’or, 1983; Fransa Tarihi, 987-1483, Paris, Larousse, 1986, 2 cilt; Şekiller ve Renkler. Ortaçağ Hassasiyeti ve Simgeler Üzerine Araştırma, Paris, Le Léopard d’or, 1986; Domuz. Tarih, Simge ve Domuz Mutfağı, Paris, Sang de La Terre, 1987 (J.Verroust ve R.Burren’in katkılarıyla); Renkler, Şekiller, Simgeler. Antropoloji ve Tarih Araştırmaları, Paris, Le Léopard d’or, 1989; İncil ve Azizler. İkonografi Rehberi, Paris, Flammarion, 1990 (G.Duchet-Suchaux’nun katkılarıyla); Şarlman’ın Satranç Tahtası. Oynanmamak İçin Bir Oyun, Paris, Adam Biro, 1990; Avrupa. Hatıra ve Amblemler, Paris, Epargne, 1990 (J.-C. Schmitt’in katkılarıyla); Satranç Malzemesi, Paris, Ulusal kütüphane, 1990.
Kitabın Adı Şeytan Kumaşı
Alt Başlık Çizgilerin ve Çizgili Kumaşın Tarihçesi
Orijinal Adı L'Etoffe du Diable
ISBN 9789754704174
Yayın No İletişim - 435
Dizi Araştırma-İnceleme - 67
Alan Tarih, Popüler Kültür
Sayfa 117 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 98 gr
Perakende Satış Fiyatı 8,80 TL
Baskı 1. baskı - Ekim 1997
Yazar Michel Pastoureau
Editör Türker Armaner
Kapak Ümit Kıvanç
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Sait Kızılırmak
Çeviren İbrahim Yılmaz
Cilt Sena Ofset, Şefik Matbaası
Baskı Şefik Matbaası