Ses Sese Karşı

Ses Sese Karşı, Cesur Yeni Dünya ile İngiliz edebiyatında distopya türünün yetkin örneklerinden birini veren edebiyatçı ve eleştirmen Aldous Huxley’nin otobiyografik boyutları ağır basan “portre romanları”ndan biri.

Ses Sese Karşı, Cesur Yeni Dünya ile İngiliz edebiyatında distopya türünün yetkin örneklerinden birini veren edebiyatçı ve eleştirmen Aldous Huxley’nin otobiyografik boyutları ağır basan “portre romanları”ndan biri.

Ses Sese Karşı’da Huxley, çizgisel bir anlatı ve olay örgüsünden uzaklaşarak 20. yüzyılın ilk çeyreğinde İngiliz toplumu ve sanatını yönlendiren figürlerin portrelerini sunar. Yazar ve ressam Mark Rampion, koyu karamsarlığı ve sinizmi ile Huxley’ye ilham veren D.H. Lawrence’ın portresidir. Aşırı muhafazakâr bir siyasi grubun lideri olan Everard Webley’nin görüşleri, Britanya’ya faşizm rüzgârını taşımak için siyaset sahnesine atılacak olan Oswald Mosley’yi akla getirir. Ses Sese Karşı, 1920’lerin kültürel atmosferine ışık tuttuğu gibi Huxley’nin edebiyat ve düşünce alanında 1930’larda gireceği yeni arayışlar hakkında da fikir veren bir dönem romanı.

“Yirmili yaşlarından itibaren Aldous Huxley’nin adı, belirli bir toplumsal hiciv türünün parolası haline geldi. Bütün bir dönemi ve hayat tarzını hicvederek ölümsüzleştirdi.”
Raymond Fraser

Aldous Huxley 1894’de Surrey’de doğdu. Genç yaşta yakalandığı bir hastalık sonucu görme yetisini büyük ölçüde yitirince, tıp öğrenimini yarıda bırakmak zorunda kaldı. Bundan sonra edebiyata yönelen Huxley, daha Oxford’daki öğrencilik yıllarında iki şiir kitabı yazdı. 1920’den itibaren peş peşe romanlar yayımlayan yazar, Batı medeniyetini alaycı bir dille eleştirdiği eserleriyle ün saldı. Deneysel romancılık tekniğiyle insan aklının işleyişini sorguladı ve uyuşturucu kullanımından mistisizme dek birçok konuyla ilgilendi. Başlıca eserleri şunlardır: Crome Yellow, Music at Night, Brave New World, Eyeless in Gaza.
Kitabın Adı Ses Sese Karşı
Orijinal Adı Point Counter Point
ISBN 9789754701760
Kapak Vassili Vassilyeviç Kandinski, “Karşıt Sesler”, 1924
Yayın No İletişim - 201
Dizi Dünya Edebiyatı - 33
Alan Çağdaş Dünya Edebiyatı
Sayfa 594 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 482 gr
Perakende Satış Fiyatı 375,00 TL
Baskı 8. baskı - Mart 2018 (1. baskı - Mart 2003)
Yazar Aldous Huxley
Çeviren Mîna Urgan
Önsöz Mîna Urgan
Dizi Yayın Yönetmeni Murat Belge
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Merve Öztürk, Fatih M. Öztan
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset