Selanik'ten İstanbul'a
Bir Ömrün Hikâyesi

En ilginç dönemlerde en ilginç yerlerde olmak... Kader’i ille de olumsuz anlamıyla almazsanız, Reşat D. Tesal’ın kaderi böyle çizilmiş; ömrü böyle geçmiş. Yüzyıl başlarında Selanik, küçük yaşta ve ateşin çok yakınında Birinci Dünya Savaşı, sonra Kurtuluş Savaşı’na biraz içeriden biraz dışarıdan bakış...İlginç bir hayat, ilginç bir hayat hikâyesi ve bu hikâyeyi tevazu’dan taviz vermeksizin aktaran bir üslûp, bir tavır: Selânik’ten İstanbul’a anı meraklılarının da, tarih meraklılarının da vakit ayırmalarına değecek bir kitap.
En ilginç dönemlerde en ilginç yerlerde olmak... Kader’i ille de olumsuz anlamıyla almazsanız, Reşat D. Tesal’ın kaderi böyle çizilmiş; ömrü böyle geçmiş. Yüzyıl başlarında Selanik, küçük yaşta ve ateşin çok yakınında Birinci Dünya Savaşı, sonra Kurtuluş Savaşı’na biraz içeriden biraz dışarıdan bakış, mübadeleyle İstanbul’a göç, İstanbul ve İsviçre’de geçen öğrencilik yılları, Türkiye’nin yeni hukuk sistemi yerleştirilmeye çalışılırken Adliye Bakanlığı, bankacılık sistemi değişirken İş Bankası...
İlginç bir hayat, ilginç bir hayat hikâyesi ve bu hikâyeyi tevazu’dan taviz vermeksizin aktaran bir üslûp, bir tavır: Selânik’ten İstanbul’a anı meraklılarının da, tarih meraklılarının da vakit ayırmalarına değecek bir kitap.

1911 yılında Selanik'te doğdu. Eğitim hayatına Selanik’te başladı. Reşat Tesal mübadeleden sonra İstanbul Erkek Lisesi'nde okudu. Eğitimini Lozan’da sürdürdü. Hukuk doktoru oldu. Adalet Bakanlığı'nın çeşitli kademelerinde görev yaptı. Marmara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi'nde dekanlık yaptı. Lozan Mubadilleri Vakfı (LMV)’nin kurucu üyesi. 


Kitabın Adı Selanik'ten İstanbul'a
Alt Başlık Bir Ömrün Hikâyesi
ISBN 9789754706413
Yayın No İletişim - 465
Dizi Anı - 22
Alan Çağdaş Türkiye Edebiyatı
Sayfa 316 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 242 gr
Perakende Satış Fiyatı 23,15 TL
Baskı 1. baskı - Mayıs 1998
Yazar Reşat D. Tesal
Kapak Ümit Kıvanç
Dizgi Remzi Abbas
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Sait Kızılırmak
Cilt Sena Ofset, Şefik Matbaası
Baskı Şefik Matbaası