Şâir Nigâr Hanım

Şâir Nigâr binti Osman. Yani, Osman kızı Nigâr. Tanzimat sonrası edebiyatımızın “ilk kadın şâiri” unvanına sahip Nigâr Hanım’ın çoğu zaman hüzünle gölgelenen parıltılı hayatı, eserleri ve edebi kişiliği...
Yedi dil bilen şâir Nigâr Hanım, eğitimi ve engin kültürü, öncülerinden biri olduğu “Batılı Türk kadını” imajı ile Avrupa’da da bir hayli ünlüydü.
Şâir Nigâr binti Osman. Yani, Osman kızı Nigâr. Tanzimat sonrası edebiyatımızın “ilk kadın şâiri” unvanına sahip Nigâr Hanım’ın çoğu zaman hüzünle gölgelenen parıltılı hayatı, eserleri ve edebi kişiliği...
Yedi dil bilen şâir Nigâr Hanım, eğitimi ve engin kültürü, öncülerinden biri olduğu “Batılı Türk kadını” imajı ile Avrupa’da da bir hayli ünlüydü. Başdöndüren cazibesi, çevresinde oluşturduğu büyülü hava, sahip olduğu zengin meziyetler, yaşadığı mutsuz evlilikler, bir türlü ulaşılamayan gerçek aşk; hükümdarlar, veliahdlar, sefirler, sultanlar, şehzadeler ve prensesler arasında; saraylar, konaklar ve yalılarda geçen bu hayat peri masalları ya da romanslara benzer bir yanıyla. Bu hayatın şiirlerde, mensurelerde ifadesini bulan diğer sayfalarında ise, şâir Nigâr Hanım’ın -bugün pek hatırlanmasa da- döneme damgasını vuran sanatı ve eserleri yer alıyor. Doç. Dr. Nazan Bekiroğlu, titiz bir çalışmayla, bu sıradışı hayatı günlüklere sadık kalarak unutulmuşluğun kucağından kurtarıyor; ilk Avrupaî kadın şârimiz Nigâr Hanım’ın edebiyat tarihindeki önemini, eserlerini inceleyerek ortaya koyuyor.
1957 Mayıs'ının 3'ünde Trabzon'da doğdu. Atatürk Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü'nü bitirdi. Orhan Okay danışmanlığında sürdürdüğü Halide Edip Adıvar'ın Romanlarının Teknik Açıdan Tahili adlı tez ile doktor (1987), Nigâr binti Osman adlı çalışması ile doçent oldu(1995). Halen Karadeniz Teknik Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nde öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır. Çeşitli dergilerde çok sayıda makale, deneme ve öyküsü yayımlanmış olan Bekiroğlu'nun Nun Masalları(Dergâh Yayınları, 1997) adlı bir öykü kitabı vardır.
Kitabın Adı Şâir Nigâr Hanım
ISBN 9789754706840
Yayın No İletişim - 500
Dizi Araştırma-İnceleme - 78
Alan Edebiyat Eleştirisi ve Tarihi
Sayfa 424 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Perakende Satış Fiyatı 14,81 TL
Baskı 1. baskı - Ekim 1998
Yazar Nazan Bekiroğlu
Kapak Fatoş Gencosman
Dizgi Remzi Abbas
Uygulama Hüsnü Abbas
Dizi Kapak Tasarımı Ümit Kıvanç
Cilt Sena Ofset, Şefik Matbaası
Baskı Şefik Matbaası