Postmodernci Kapıyı İki Kere Çalar

Coca-cola kutusu bir laleden daha tanıdık hale geldiyse bundan kim sorumludur? Birine “seni seviyorum” demek niçin bu kadar kolay ve bu kadar zordur? Barthes ve Eco’nun mirasında kendine pay gören yazar, mizahla yüklü bir kültür eleştirisine girişiyor. Bundan payını alanlar arasında Rambo ile birlikte Andy Warhol, Woody Allen, Fred Çakmaktaş, Rock grupları, Mickey Mouse, Jodie Foster ve Mona Lisa da var.
Coca-cola kutusu bir laleden daha tanıdık hale geldiyse bundan kim sorumludur? Birine “seni seviyorum” demek niçin bu kadar kolay ve bu kadar zordur? Barthes ve Eco’nun mirasında kendine pay gören yazar, mizahla yüklü bir kültür eleştirisine girişiyor. Bundan payını alanlar arasında Rambo ile birlikte Andy Warhol, Woody Allen, Fred Çakmaktaş, Rock grupları, Mickey Mouse, Jodie Foster ve Mona Lisa da var...
29 Aralık 1944’te doğdu. Hayatının önemli bir bölümü Fransa’da geçti, şimdi Londra’da yaşıyor. İlk romanı, Cocteau’nun Les Enfants Terribles’ine şapka çıkaran, onun üslûbunun yolundan giden The Holly Innocents, 1988’de yayımlandı ve 1989 İngiltere Yazarlar Birliği İlk Roman Ödülü’nü aldı. Diğer romanları Love and Death on Long Island 1990’da, The Death Of The Author 1992’de yayımlandı. İki çocuk klasiği pastişi yazdı: Alice Through The Neeedle’s Eye (1985), Peter Pan And The Lost Children (1987). Hollywood’s Vietnam’da Amerikan sinemasının Vietnam’a bakışını inceledi, Myths and Memories’de Bathes’ın Mythologies’inin ve Georges Perec’in Je Me Souviens’inin yolunu izlediği makalelerini topladı. Son dönem makalelerini topladığı The Postmodernist Always Rings Twice (Postmodernci Kapıyı İki Kere Çalar) 1992’de yayımlandı. Adair sık sık yorumcu olarak televizyona da çıkıyor. Şilili yönetmen Raul Ruiz’in The Territory adlı filminin senaryosunu yazdı. Trufffaut’un Mektuplar’ını ve Georges Perec’in La Disparition’ını -e’siz olarak- İngilizce’ye çevirdi. Guardian, Independent, Punch, Radio Times ve Esquire’da yazdı, şimdi Sunday Correspondent’ta yazıyor.

Kitabın Adı Postmodernci Kapıyı İki Kere Çalar
Orijinal Adı The Postmodernist Always Ring Twice
ISBN 9789754703733
Yayın No İletişim - 230
Dizi Bugünün Kitapları - 24
Alan Popüler Kültür
Sayfa 152 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Perakende Satış Fiyatı 3,70 TL
Baskı 2. baskı - Aralık 1993 (1. baskı - Kasım 1993)
Yazar Gilbert Adair
Kapak Ümit Kıvanç
Dizgi Remzi Abbas
Uygulama Filiz Burhan
Düzelti Süleyman Talay
Çeviren Nazım Dikbaş
Cilt Ayhan Matbaası, Şefik Matbaası
Baskı Şefik Matbaası