Okulda Şiddet
Küresel Bir Tehdit

Okul ortamında şiddet bütün dünyayı meşgul eden bir konu. Ve maalesef ne siyaseten ne eğitimle bu meselenin üzerine gereğince gidilmediği için, okulda şiddet artık dünyanın kültürel geleceğini de tehdit ediyor. Okulda şiddet ve ergen problemleri konularında uzmanlaşan Éric Debarbieux, farklı sosyoekonomik ölçeklerdeki ülkelerde yaşanan şiddet örneklerini, hem sayısal verilere hem de kişisel deneyimine dayanarak ele alıyor bu kitapta.

 

Okul ortamında şiddet bütün dünyayı meşgul eden bir konu. Ve maalesef ne siyaseten ne eğitimle bu meselenin üzerine gereğince gidilmediği için, okulda şiddet artık dünyanın kültürel geleceğini de tehdit ediyor. Okulda şiddet ve ergen problemleri konularında uzmanlaşan Éric Debarbieux, farklı sosyoekonomik ölçeklerdeki ülkelerde yaşanan şiddet örneklerini, hem sayısal verilere hem de kişisel deneyimine dayanarak ele alıyor bu kitapta. Sık rastlanan ama üzerinde durulmayan küçük çaplı şiddet olaylarından, daha nadir görülen cinayet ve katliamlara kadar, konuyu Avrupa, Amerika ve Afrika’daki örnekleriyle inceliyor.

Debarbieux’nün bu kitapla yapmak istediği, eğitim görevlilerinden siyasi sorumlulara yahut sade vatandaşa kadar herkese bu olguyu  bütün boyutlarıyla anlatmak. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Psikiyatrisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Levent Kayaalp, bu kitaba yazdığı önsözde gelir dağılımı dengesizliğinin okulda şiddetin önemli bir kaynağı olduğunu vurguluyor ve Debarbieux’nün çalışmasının bu açıdan ülkemize ilişkin öngörülerde bulunmaya yardımcı olduğunu belirtiyor. Yoğun iç göç, metropol okullarındaki yığılma, sorumluların kayıtsızlığı, Türkiye’de de okulda şiddet potansiyelini kaçınılmaz olarak büyütüyor. Okullarımızda şiddetin yaygın hale gelmesini istemiyorsak, bu kitaptan hepimizin alacağı bir şeyler var.

 

 

Bordeaux Üniversitesi’nde eğitim bilimi profesörü ve felsefe doktoru. Okulda şiddet ve ergenlik dönemindeki çocuklar üzerine birçok çalışması var. Ayrıca, Uluslararası Okulda Şiddet Gözlemevi’nde yönetici.

Kitabın Adı Okulda Şiddet
Alt Başlık Küresel Bir Tehdit
Orijinal Adı Violence à l’école: un défi mondial?
ISBN 9789750506543
Yayın No İletişim - 1371
Dizi Bugünün Kitapları - 117
Alan Antropoloji
Sayfa 334 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 273 gr
Perakende Satış Fiyatı 22,96 TL
Baskı 1. baskı - Mart 2009
Yazar Eric Debarbieux
Önsöz Egide Royer
Türkçe Baskıya Önsöz Levent Kayaalp
Çeviren İsmail Yerguz
Editör Can Belge
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Özgür Yıldız
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset