Modern Ortadoğu
Toplumsal ve Kültürel Bir Tarih

Ilan Pappé, Ortadoğu’nun kırsal tarihini, kent tarihini, kültürünü, sanatını, kadınların mücadelelerini titizlikle inceliyor, siyasal İslâm’ın bölgedeki rolünü vurgularken bir tarihçi temkinliliğiyle kesin sonuçlara varmaktan kaçınıyor, bu tarihsel coğrafyaya “anlayarak” bakmanın imkânı üzerinde duruyor.

Ilan Pappé’ye göre, Ortadoğu’yu anlamak, insanları ve onların duygularını, motivasyonlarını, kültürlerini anlamaktan geçiyor. Bugüne kadar Ortadoğu üzerine çalışan çoğu akademisyenin aksine, o, odağına bölgenin ekonomik ya da siyasal konumunu almıyor. Sömürge dönemleri, İsrail-Filistin çatışması, İran İslâm Devrimi, petrol savaşları gibi Ortadoğu’yu derinden etkileyen olayları insan ve kültür merkezli bir yaklaşımla ele alıyor, geri planda kalmış, dışlanmış, görmezden gelinmiş kesimlerin ve kültürlerin izini sürüyor. Ortadoğu’nun kırsal tarihini, kent tarihini, kültürünü, sanatını, kadınların mücadelelerini titizlikle inceliyor, siyasal İslâm’ın bölgedeki rolünü vurgularken bir tarihçi temkinliliğiyle kesin sonuçlara varmaktan kaçınıyor, bu tarihsel coğrafyaya “anlayarak” bakmanın imkânı üzerinde duruyor.

“[…] duygularla ilgilenmenin bir yolunu bulmalıyız –hem kendimizin hem de çalıştığımız insanların– çünkü duygular, Ortadoğu’da halihazırda gözlemleyip tanık olduğumuz görüntüden çok daha tesirli. Bu duygular Said’in üzerinde durduğu milli duygular kadar güçlü; onları başka insanların sefaleti, trajedisi ya da baskı altında oluşuyla ilgili analizlerimizin bir parçası olarak düşünmeliyiz. Kendinizi anlamazsanız hiçbir zaman doğru düzgün bir çözümleme yapamazsınız; kaçırdığınız duygusal unsur inanılmaz bir insan devriminin arkasında yatan esas faktörse kâğıda dönüşen ormanlara yazık olur, böylece akademisyenler de Ortadoğu’da ne olduğunu boş yere açıklamaya çalışır.”
ILAN PAPPÉ

İsrailli tarihçi ve aktivist. Exeter Üniversitesi Tarih Bölümü’nde öğretim üyesi. Yazarın diğer kitaplarından bazıları: Britain and the Arab-Israeli Conflict (Britanya ve Arap-İsrail Çatışması, 1988), The Israel Palestine Question (İsrail-Filistin Sorunu, 1999), Modern Filistin Tarihi (Phoenix, 2003), The Ethnic Cleansing of Palestine (Filistin’in Etnik Temizliği, 2006) ve İsrail Hakkında On Mit (Nika, 2018).

Kitabın Adı Modern Ortadoğu
Alt Başlık Toplumsal ve Kültürel Bir Tarih
Orijinal Adı The Modern Middle East: A Social and Cultural History
ISBN 9789750527326
Kapak “Dantel işleyen kadınlar”, Kudüs, 1930 (Amerikan Kongre Kütüphanesi, Kudüs Amerikan Kolonisi Koleksiyonu)
Yayın No İletişim - 2813
Dizi Tarih - 142
Alan Politika/Siyaset, Tarih
Sayfa 408 sayfa
En 150 mm
Boy 215 mm
Perakende Satış Fiyatı 169,00 TL
Baskı 1. baskı - Eylül 2019
Yazar Ilan Pappé
Çeviren Gül Atmaca
Editör Merve Öztürk
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Remzi Abbas
Dizin Berkay Üzüm
Baskı Ayhan Matbaası
Cilt Güven Mücellit