Güney Amerika gerçekten sola doğru kayıyor mu? 1998 yılında Chavez’in Venezuella’da kazandığı zaferden bu yana seçimlerde, birbirinin aynısı olmasa da, düzenli olarak sol ya da merkez-sol yönetimler iktidara geldi: Brezilya’da Lula, Arjantin’de Nestor Kirchner, Uruguay’da Frente Amplio, Bolivya’da Evo Morales, Ekvador’da Rafael Correa... Michelle Bachelet ve diğer Şilili sosyalistlerin devam eden başarısı da bu diziye eklenebilir.
Güney Amerika gerçekten sola doğru kayıyor mu? 1998 yılında Chavez’in Venezuella’da kazandığı zaferden bu yana seçimlerde, birbirinin aynısı olmasa da, düzenli olarak sol ya da merkez-sol yönetimler iktidara geldi: Brezilya’da Lula, Arjantin’de Nestor Kirchner, Uruguay’da Frente Amplio, Bolivya’da Evo Morales, Ekvador’da Rafael Correa... Michelle Bachelet ve diğer Şilili sosyalistlerin devam eden başarısı da bu diziye eklenebilir. Amerika Birleşik Devletleri’nin Güney Amerika’daki hâkimiyetinin azalmasına paralel olarak, Güney Amerika solunun bu şekilde yeniden yükselmesi, bölgede jeopolitik bir gücün de önünü açıyor. Daha önce hiç görülmemiş bu dinamiği ele alan Marc Saint-Upéry, bu kitapta, solun iktidarda olduğu ülkeleri ayrı ayrı bölümlerde inceliyor ve Simon Bolivar’ın Güney Amerika, “kıta birliği”, rüyasını yeniden gündeme getiriyor.

Gazeteci, editör ve çevirmendir. Mouvements dergisinde yayın kurulu üyeliği, aynı zamanda La Decouverte'te uzun süre editörlük yapan Saint-Upéry, Mike Davis, Amartya Sen, Jeremy Rifkin ve Michael Moore'dan çeviriler yaptı. On yıldan beri Latin Amerika'da yaşıyor. 

Kitabın Adı Meydan Okuyan Sol
Alt Başlık Bolivar’ın Rüyası ve Güney Amerika
Orijinal Adı Le réve de Bolivar Le déefi des gauches sud-américaines
ISBN 9789750505515
Yayın No İletişim - 1276
Dizi Bugünün Kitapları - 108
Alan Politika/Siyaset
Sayfa 359 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 294 gr
Perakende Satış Fiyatı 5,56 TL
Baskı 1. baskı - Aralık 2007
Yazar Marc Saint-Upéry
Çeviren Şule Sönmez
Editör Can Belge
Dizi Kapak Tasarımı Ümit Kıvanç
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Ceren Kınık
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset