Küskün Kahvenin Türküsü

McCullers, ABD’nin alt-orta sınıfları için kabus olan bir dönemin acılarını, Faulkner’ın dünyaya tanıştırdığı Güneyli duyarlılığı ve hüznüyle yoğuruyor. Hikayelerinde tekdüzeliğe, cefanın katı gerçekliğine teslim olmak istemeyen, belki beceriksiz, ama onurlu ve içlerinde derin bir sevgi taşıyan insanlar var.
McCullers, ABD’nin alt-orta sınıfları için kabus olan bir dönemin acılarını, Faulkner’ın dünyaya tanıştırdığı Güneyli duyarlılığı ve hüznüyle yoğuruyor. Hikayelerinde tekdüzeliğe, cefanın katı gerçekliğine teslim olmak istemeyen, belki beceriksiz, ama onurlu ve içlerinde derin bir sevgi taşıyan insanlar var. Halleriyle, tavırlarıyla “tuhaf”, kimi zaman yabansı, kimisi bedenen sakat kahramanlar.
1917'de ABD'nin güney eyaletlerinden Georgia'nın Colombus şehrinde doğdu. Müzik öğrenimi görmek amacıyla New York'a giderek Colombia Üniversitesi'ne girdi. Ertesi yıl hikâyeleri Story dergisinde yayımlanmaya başladı. 1937'de evlendi. Eşi Reeves McCullers, 1944 Normandiya Çıkarmasında yaralanan ilk askerî olacak ve 1953 yılındaki intiharıyla McCullers'ın hayatını altüst edecekti. Yazarın ilk romanı ve bazı edebiyat eleştirmenlerine göre en iyi eseri Yalnız bir Avcıdır Yürek 1940'da yayımlandığında, Amerikan edebiyat çevrelerinde büyük ilgi gördü. 29 yaşındayken geçirdiği bir hastalık yüzünden sol yanı felç olan Carson McCullers'ın eserlerinde "oturan dört sağır-dilsiz" neredeyse bir temel oluştururlar. 1967 yılında ölen McCullers, en çok, eserlerinde, grotesk olanı öne çıkarma uğruna gerçek hüzün ve duyarlığı ihmal etmekle eleştirilmiştir.
Kitabın Adı Küskün Kahvenin Türküsü
Orijinal Adı The Ballad of the Sad Cafe
ISBN 9789754701067
Yayın No İletişim - 126
Dizi Dünya Edebiyatı - 25
Alan Çağdaş Dünya Edebiyatı
Sayfa 157 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Perakende Satış Fiyatı 2,55 TL
Baskı 1. baskı - Nisan 1990
Yazar Carson McCullers
Çeviren İpek Babacan
Kapak Ümit Kıvanç
Düzelti Sezar Atmaca, Fatih M. Öztan
Dizgi Maraton Dizgievi
Cilt Ayhan Matbaası, Şefik Matbaası
Baskı Şefik Matbaası