Köstebek Yolları

Günay Çetao Kızılırmak’ın öykülerindeki insan, yaşamayı kolaylaştıracağını sezdiği şeyi tam bulacakken kaybediyor. Aşk eski şarkılarda unutulmuş, ormana gitmek “kitabî bir heves”, günün uzun tüneline iki ucundan dalan iki insan birbirine ulaşana kadar yorulup uyuyakalıyor.

“Herkes neşelendiğinde ben de neşeleniyorum. Sonra neşe pörsüyor. Ne olduğunu bilmiyorum. Ne getirirlerse ben çevresini kuşatıyorum. Tek yapabildiğim kuşatmak. Kuşattıkça, getirdikleri şey, kokular, duygular, sözler koyulaşıyor, yoğunlaşıyor, ağırlaşıyor. Sonra havalandırıyorlar içeriyi toprak kendini hatırlatıyor. Gidemedikleri adımları da getiriyorlar, söyleyemedikleri sözleri de. Onları bende gidiyor, bende söylüyorlar.”

Günay Çetao Kızılırmak’ın öykülerindeki insan, yaşamayı kolaylaştıracağını sezdiği şeyi tam bulacakken kaybediyor. Aşk eski şarkılarda unutulmuş, ormana gitmek “kitabî bir heves”, günün uzun tüneline iki ucundan dalan iki insan birbirine ulaşana kadar yorulup uyuyakalıyor. Derin bir nefes alıp yeniden yola koyulmaktan başka çare yok, ama önümüzde sandığımız, yürüdükçe varacağımızı düşündüğümüz hayat hep geride bir yerde kalıyor. İleriye veya geriye değil, daha derinlere gitmek gerekecek artık, köstebek yolları kazarak...

Köstebek Yolları, şehrin ve yaşamın düğümlerini çözüp insanı bulmaya, görmeye çalışıyor.

1981’de doğdu. On üç yıl boyunca Türkiye’nin çeşitli kentlerinde yaşadı. 1994’te ailesiyle birlikte Rusya’ya yerleşti. Adigey Devlet Üniversitesi’nin Rus Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü bitirdi. 2006 yılında Türkiye’ye döndü. Rusçadan birçok şiir, öykü ve roman çevirdi.

Kitabın Adı Köstebek Yolları
ISBN 9789750533662
Kapak “Beş Ev Peyzajı”
Yayın No İletişim - 3202
Dizi Türkçe Edebiyat - 567
Alan Çağdaş Türkiye Edebiyatı
Sayfa 87 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Perakende Satış Fiyatı 100,00 TL
Baskı 1. baskı - Ağustos 2022
Yazar Günay Çetao Kızılırmak
Editör Emre Bayın
Kapak Suat Aysu
Kapak Resmi Kazimir Maleviç
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Celal Galip
Baskı Ayhan Matbaası
Cilt Güven Mücellit