Kızıltoprak Hatıraları

Eski İstanbul’un köklü bir ailesinin, Kızıltoprak’taki köşklerinde odaklaşan hikayesi, “eski hayat”ın Osmanlı’dan Türkiye Cumhuriyeti’ne geçişteki değişim hikayesinin zengin ayrıntılarla dolu bir izdüşümü.
Eski İstanbul’un köklü bir ailesinin, Kızıltoprak’taki köşklerinde odaklaşan hikayesi, “eski hayat”ın Osmanlı’dan Türkiye Cumhuriyeti’ne geçişteki değişim hikayesinin zengin ayrıntılarla dolu bir izdüşümü. Bu hikaye, içinden çok sayıda namlı çekirdek aile çıkartan “büyük” ailenin, giderek yıkılan köşkle birlikte dağılmasıyla; konak hayatının düzeninin, alışkanlıklarının, eşyalarının kaybolmasıyla; Türk modernleşmesinin, şehirli hayatındaki yansımalarına tanıklık ediyor.

25 Aralık 1923 tarihinde İstanbul'da doğdu. Robert Kolej'in ardından, Ankara Hukuk Fakültesi ile Ankara Dil Tarih Coğrafya Fakültesi'nde eğitim gördü. 1948 yılında Pennsylvania Üniversitesi'nde işletme dalında master derecesi aldı. Türkiye'ye döndükten sonra İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'nde doktorasını tamamladı ve pazarlama, istatistik, kamu yönetimi üzerine dersler vermeye başladı. Yayımlanmış eserlerinden bazıları şunlardır; Pendik: Devletçilik-Karma Ekonomi-Özel Sektör (Peva Yayınları, 1987);  Pazarlama ve Dağıtım Araştırmaları (Peva Yayınları, 1990); Kızıltoprak Hatıraları (İletişim Yayınları, 1993), Atatürk'ün Çocukları (Peva Yayınları, 1995).

Kitabın Adı Kızıltoprak Hatıraları
ISBN 9789754703436
Yayın No İletişim - 224
Dizi Anı - 12
Alan Çağdaş Türkiye Edebiyatı
Sayfa 346 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Perakende Satış Fiyatı 12,59 TL
Baskı 1. baskı - Ağustos 1993
Yazar Nezih Neyzi
Kapak Ümit Kıvanç
Düzelti Ahmet Abbas
Dizgi Maraton Dizgievi
Cilt Ayhan Matbaası, Şefik Matbaası
Uygulama Maraton Dizgievi
Baskı Şefik Matbaası