Kızıltoprak Günlerim

Sinan Korle, uzun yıllar Birleşmiş Milletler’de görev yapmış bir diplomat. Korle, burada görev yaparken yaşadıklarını Camlı Sarayda 40 Yıl adı altında toplamıştı. Kızıltoprak Günleri’nde ise bir “kalem ehli”nin; resme, tiyatroya emek vermiş bir sanatseverin kaleminden bir zamanların Kızıltoprak’ını okuyacaksınız.
Sinan Korle, uzun yıllar Birleşmiş Milletler’de görev yapmış bir diplomat. Korle, burada görev yaparken yaşadıklarını Camlı Sarayda 40 Yıl adı altında toplamıştı. Kızıltoprak Günleri’nde ise bir “kalem ehli”nin; resme, tiyatroya emek vermiş bir sanatseverin kaleminden bir zamanların Kızıltoprak’ını okuyacaksınız. Bugün bile güzel Kızıltoprak’ın, eski Kadıköy’ün “bir zamanlar”ını, insanlarını, mekânlarını, sıradan ve özel günlerini Korle’nin gülümseyen kaleminden okumak bambaşka bir zevk...

4 Nisan 1914, İstanbul doğumlu. Birkaç yıl Galatasaray'da okuduktan sonra, Robert Kolej'e girdi. Derslerden en çok edebiyat ve tarih üzerinde yoğunlaştı. 1936'da "Bachelor of Arts" derecesiyle mezun olduktan sonra, bir yıl İstanbul Üniversitesi'nin Hukuk Fakültesi'nde okudu. Bir süre de ABD'deki Brown Üniversitesi'ne devam ettikten sonra Iowa Üniversitesi'nde siyasal bilgiler ve tarih alanında yüksek lisans yaptı.
Meslek olarak gazeteciliği seçti. Eniştesi Ahmet Emin Yalman'ın Vatan gazetesinde muhabir olarak çalışmaya başlayıp yazı işleri müdürlüğüne kadar yükseldi. 1951'de Birleşmiş Milletler'e girerek New York'ta görev aldı. 1954'ten 1957 yılına kadar Atina'daki Birleşmiş Milletler Enformasyon Bürosu'nun müdürüydü. 1960'ta kısa bir süre Kongo'da görev yaptı. Sonra, iki yıl Tahran'daki BM Enformasyon Merkezi'nin müdürlüğünde bulundu. 1968'de Birleşmiş Mileetler'in protokol şefi olarak göreve başladı. 1974'te emekli oldu. 14 Ocak 1996'da New York'ta vefat etti.

Kitabın Adı Kızıltoprak Günlerim
ISBN 9789754702163
Yayın No İletişim - 447
Dizi Anı - 21
Alan Çağdaş Türkiye Edebiyatı
Sayfa 116 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 99 gr
Perakende Satış Fiyatı 1,85 TL
Baskı 1. baskı - Aralık 1997
Yazar Sinan Korle
Kapak Ümit Kıvanç
Dizgi Remzi Abbas
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Sait Kızılırmak
Cilt Sena Ofset, Şefik Matbaası
Baskı Şefik Matbaası