Kesin Ofsayt
Televizyon futbolu ve futbol medyası

Futbol yorumculuğu, nicedir, en gözde halk felsefesi tahtında oturuyor. Milyonlar televizyondaki “futbol geyiklerinin” esiri. Futbol medyasının klişelerle, dargörüşlülükle, basbayağı palavrayla yüklü budalalaştırıcı söyleminin, bu ülkedeki kollektif mantık ve muhakeme yetmezliğinin, “zihniyet bozukluklarımızın”, kocaman bir aynası olduğunu...
Futbol yorumculuğu, nicedir, en gözde halk felsefesi tahtında oturuyor. Milyonlar televizyondaki “futbol geyiklerinin” esiri. Futbol medyasının klişelerle, dargörüşlülükle, basbayağı palavrayla yüklü budalalaştırıcı söyleminin, bu ülkedeki kollektif mantık ve muhakeme yetmezliğinin, “zihniyet bozukluklarımızın”, kocaman bir aynası olduğunu... sadece o kadar da değil, bizzat güçlü bir kaynağı olduğunu söylemek abartma sayılır mı? Elinizdeki küçük kitap, bu dev lunapark aynasına, futbol medyasına bakıyor. Daha doğrusu, futbol medyası üzerinden futbol âlemine bakıyor. Futbolu anlamlandırma ve sevme biçimlerinin nasıl deforme olduğunu, tek boyutlulaştığını, çirkinleştiğini gösteriyor. İnsanın içindeki çocuğu –daha ziyade oğlan çocuğu!– hep yaşar kılan eşsiz bir oyun, zevki paylaşıldıkça çıkan engin bir tutku olan futbolun, endüstri haline geldikçe nasıl kirlendiğini bir defa daha hatırlatıyor, aslında. Türkçe edebiyatta ironinin hakkını veren nadir isimlerden birinin, Ümit Kıvanç’ın, yazarlığının bir başka cephesi olan eleştirel siyasi denemeleriyle de birlikte düşünülebilecek bir “hâl-i pür melâlimiz” tasviriyle karşı karşıyayız. Ama dikkat: Ofsayta düşmeyin! Bu bir “futbol reddiyesi”, futbola uzaktan, dışardan bir bakış değil! Hâlâ “amatörce” top tepen ve bizzat pazar-gecesi-futbol-programları kurbanı olan biri tarafından, futbol sevgisiyle, futbolun içinden yazılmış bir risale.

1956’da İstanbul’da doğdu, haliyle birtakım okullarda okudu. Altın Kitaplar Yayınevi’nde, Milliyet yazıişleri, Cumhuriyet haber merkezi, İletişim Yayınları’nda, on beş günlük ve haftalık YeniGündem’de, Birikim’de çalıştı, Radikal, Radikal 2, Nokta, Taraf ve Birikim’de yazdı. Hikâye ve romanları İletişim’den yayımlandı. 1990’ların ortalarında belgesel filmler yapmaya başladı. Filmlerine gecetreni.net internet sitesinden ulaşılabiliyor. Duvar gazetesinde, P24 gazetecilik platformunda ve Riya Tabirleri adlı blogunda (http://riyatabirleri.blogspot.com/) güncel yazılar yazıyor.

Kitabın Adı Kesin Ofsayt
Alt Başlık Televizyon futbolu ve futbol medyası
ISBN 9789754708738
Yayın No İletişim - 687
Dizi Futbol Kitapları - 1
Alan Spor
Sayfa 290 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 216 gr
Perakende Satış Fiyatı 3,70 TL
Baskı 2. baskı - Mart 2001 (1. baskı - Şubat 2001)
Yazar Ümit Kıvanç
Kapak Utku Lomlu
Kapaktaki Görsel Ümit Kıvanç
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Suat Aysu
Cilt Sena Ofset
Baskı Sena Ofset