İzmirli Nine

Elsa Hiu bir gazeteci, ayrıca yazar ve de radyo programcısı. Bunlara ilaveten, “Barış ve Türk-Yunan Dostluğu İçin Egeli Gazeteciler Hareketi”nin bir üyesi. “Karşı yaka”da yaşıyor. Ama aklı, gönlü ve de kulağı, “karşı yaka”da doğsa ve büyüse de, “bu yaka”da doğan ninesinin öyküleriyle dolu.
Elsa Hiu bir gazeteci, ayrıca yazar ve de radyo programcısı. Bunlara ilaveten, “Barış ve Türk-Yunan Dostluğu İçin Egeli Gazeteciler Hareketi”nin bir üyesi. “Karşı yaka”da yaşıyor. Ama aklı, gönlü ve de kulağı, “karşı yaka”da doğsa ve büyüse de, “bu yaka”da doğan ninesinin öyküleriyle dolu. 1997 Abdi İpekçi Barış Ödülü’nü kazandığı İzmirli Nine’de bu topraklardan göçmek zorunda kalıp Ege’nin öteki yakasına giden Rumlar’ın ve “burada kalanlar”ın hikâyesini anlatıyor. Ninesinin doğduğu, genç bir kız olarak serpilip büyüdüğü köy olan Yeronda’yı yıllar sonra ziyaret eder, kahramanımız Aryiris. İzi sürülen tarih buruk anılarla doludur, ama bir o kadar da özlem yüklüdür. Aryiris, kafasında bir dolu soruyla “bu topraklar”dan ayrılırken, Ninesi gibi, “geveze şehir” İzmir’den kendisine bir kartpostal yollar. Düşlediği, “bu yaka” da kendisine kartpostal gönderecek bir dostunun olmasıdır...
1954 Pire doğumlu. Sisam(Samos) adasında büyüdü; halen orada yaşıyor. Ailesi 1922'de Didim'den göç etti. Gazetecilik ve yazarlığın yanı sıra Samos'ta bir yerel radyoda program yapan Hiu "Barış ve Türk-Yunan Dostluğu için Egeli Gazeteciler Hareketi"nin bir üyesi. İzmirli Nine adlı kitabıyla 1997'de Abdi İpekçi Barış Ödülü'nü aldı. Daha çok gençlik öykü ve romanları yazan Elsa Hiu'nun sahneye konmuş tiyatro eserleri de var. Tiyatro oyunlarından ikisi Yunanistan Gençlik Tiyatrosu devlet ödülünü kazandı. Eserlerinde Ege'nin tarihini, Ege halklarının geleneksel yaşam tarzını sergilemekte, barış, dostluk ve halklar arasındaki işbirliği gibi evrensel insani değerleri vurgulamaktadır.
Kitabın Adı İzmirli Nine
ISBN 9789754706864
Yayın No İletişim - 487
Dizi Dünya Edebiyatı - 101
Alan Çağdaş Dünya Edebiyatı
Sayfa 164 sayfa
Perakende Satış Fiyatı 7,59 TL
Baskı 3. baskı - Ekim 1999 (1. baskı - Ağustos 1998)
Yazar Elsa Hiu
Çeviren Müfide Pekin
Dizi Kapak Tasarımı Ümit Kıvanç
Kapak Suat Aysu
Uygulama Suat Aysu
Düzelti Sait Kızılırmak
Cilt Sena Ofset, Şefik Matbaası
Baskı Şefik Matbaası