İstanbul'da 1894 Depremi

Yer İstanbul. Tarih 10 Temmuz 1894. Saat 12:24. Önce yerin altından ürkütücü sesler yükselmeye başladı. Ardından şehir üç şiddetli sarsıntıyla adeta bir beşik gibi sallandı. Aradan henüz birkaç dakika geçmişti ki, doğa asıl darbesini vurdu... Toprak lodos yemiş bir deniz gibi önce yükseldi, ardından alçaldı.
Yer İstanbul. Tarih 10 Temmuz 1894. Saat 12:24. Önce yerin altından ürkütücü sesler yükselmeye başladı. Ardından şehir üç şiddetli sarsıntıyla adeta bir beşik gibi sallandı. Aradan henüz birkaç dakika geçmişti ki, doğa asıl darbesini vurdu... Toprak lodos yemiş bir deniz gibi önce yükseldi, ardından alçaldı. Toplam on yedi-on sekiz saniye süren deprem, yüzyıllar boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış bu güzelim şehri ve çevresini harabeye çevirmeye yetmişti. Bu kitapta 1489 depreminden başlayarak şehre hasar veren tüm depremler, tarihin tozlu sayfalarında yapılan titiz bir çalışmayla gün ışığına çıkarılırken, kitaba adını veren ve İstanbul’u yerle bir eden `1894 Depremi` çalışmanın odak noktasını oluşturuyor. Depremin İstanbul’u nasıl ‘vurduğu’, yakın çevredeki il ve ilçelerin bu afetten nasıl etkilendiği ve hasar tespit çalışmaları, H. Kiepert’in ünlü haritası esas alınarak anlatılıyor. Bu büyük felaketin ardından başlatılan kurtarma çalışmaları, Osmanlı Devleti’nin yardım için kurduğu komisyon ve gerçekleştirdiği faaliyetler, yabancı ülkelerin yaptığı yardımlar ayrıntılarıyla aktarılıyor. `Bir felaketin öyküsü` olarak da okunabilecek bu kitap, 105 yıl önce yaşanan “büyük afet”le bugün yaşadıklarımız arasındaki ilginç benzerlikleri ortaya çıkarmasıyla insanı hem sarsıyor hem de şaşırtıyor.

Lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü'nde bitiren yazar, yüksek lisans eğtimini İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde ve doktora derecesini de yine aynı enstitüde "Sanayi-i Nefise Mektebi’nin Kuruluşu ve Türk Eğitim Tarihindeki Yeri" başlıklı teziyle almıştır. Halen Mimar Sinan Üniversitesi'nde doçent olarak görev yapmaktadır. Bazı kitapları: İstanbul’da 1894 Depremi, İletişim Yayınları, İstanbul, 1999; Belgelerle 1889/1894 Afetlerinde Osmanlı-Amerikan Yardımlaşmaları, İstanbul 2007.

Kitabın Adı İstanbul'da 1894 Depremi
ISBN 9789754707618
Yayın No İletişim - 586
Dizi İstanbul - 33
Alan Tarih
Sayfa 155 sayfa
En 160 mm
Boy 230 mm
Ağırlık 252 gr
Perakende Satış Fiyatı 13,89 TL
Baskı 2. baskı - Ağustos 2000 (1. baskı - Aralık 1999)
Yazar Fatma Ürekli
Editör Birsen Talay
Dizi Kapak Tasarımı Ümit Kıvanç
Kapak Fatoş Gencosman
Dizgi Remzi Abbas
Uygulama Suat Aysu, Çiğdem Dilbaz
Düzelti Dürdane Abdal
Cilt Sena Ofset, Uğur Mücellit
Baskı Sena Ofset