İslâm, Halk ve Devlet

Zubaida, “politik İslam” akımlarını, Ortadoğu’nun devlet geleneğiyle, siyasi yapısıyla ve popüler kültürüyle ilişkisi içinde inceliyor. İslam’a özgü olmayan bu örüntülerin İslamî hareketin biçimlenmesindeki belirleyiciliklerini vurguluyor. Politik İslam’ın baskın karakteri, ona göre ulus-devlete bağlı bir milliyetçiliktir.
Zubaida, “politik İslam” akımlarını, Ortadoğu’nun devlet geleneğiyle, siyasi yapısıyla ve popüler kültürüyle ilişkisi içinde inceliyor. İslam’a özgü olmayan bu örüntülerin İslamî hareketin biçimlenmesindeki belirleyiciliklerini vurguluyor. Politik İslam’ın baskın karakteri, ona göre ulus-devlete bağlı bir milliyetçiliktir. Zubaida, kuramsal düzeyde de Ortadoğu’ya ve İslam’a özcü yaklaşımın tarihselci açıdan eleştirisini yapıyor.

Birkbeck, University of London'da Siyaset Bilimi ve Sosyoloji bölümlerinde Emeritus Profesör'dür. Middle East Report'un danışman editörlüğünü yapmaktadır. Editorial Board of Economy and Society üyesi ve Open Democracy yazarlarındandır. İslâmi siyaset ve Ortadoğu'da sosyo-ekonomik süreçler alanlarında çalışmaktadır. Yayımlanmış pek çok makalesinin yanında, Law and Power in the Islamic World, (Londra: I.B. Tauris, 2000); Islam, the People and the State: Political Ideas and Movements in the Middle East (Londra: I.B. Tauris, 1993) adlı kitapları bulunmaktadır.   

Kitabın Adı İslâm, Halk ve Devlet
Orijinal Adı Islam, People and State
ISBN 9789754704143
Yayın No İletişim - 242
Dizi Araştırma-İnceleme - 41
Alan Sosyoloji, Politika/Siyaset
Sayfa 273 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Perakende Satış Fiyatı 3,01 TL
Baskı 1. baskı - Temmuz 1994
Yazar Sami Zubaida
Çeviren Sami Oğuz
Kapak Ümit Kıvanç
Dizgi Remzi Abbas
Uygulama Filiz Burhan
Düzelti Münevver Doğru
Cilt Ayhan Matbaası, Şefik Matbaası
Baskı Şefik Matbaası